Moduł WYPRAWKA SZKOLNA 2024/2025 został zmodyfikowany
W czwartek przed zakończeniem roku szkolnego laureaci konkursu plastycznego na projekt graficzny dekoracji na zaporę, mieli okazję zrealizowania swoich pomysłów.
Pola Butrym, Dominika Chrząścik, Klaudia Socha, Hania Zajączkowska oraz Natalia Wilk, dotarły wraz z rodzicami do elektrowni Kościelnik. Uczennice zostały wyposażone w pędzle oraz specjalne farby i przerysowały elementy swoich projektów na olbrzymią konstrukcję.
Wynik ich pracy jest fantastyczny, a myśl, że ślad pracy ich dłoni pozostanie na wiele lat na betonowym bloku, daje nam wiele do myślenia. Oby człowiek na planecie Ziemia pozostawiał tylko takie ekologiczne ślady swego istnienia.
Dodatkowo dziewczyny otrzymały z elektrowni Kościelnik wspaniałe zestawy farb akrylowych.
Bardzo dziękujemy. W załączeniu fotorelacja.
No i kolejny rok za nami...
Końcowe miesiące roku szkolnego 2023/2024 obfitowały w naszej szkole w różnego rodzaju wycieczki.
Na jedną z wycieczek zawodoznawczych wybrali się uczniowie klas 7 i 8 do zakładu pracy Agromet w Lubaniu, który specjalizuje się w produkcji siłowników hydraulicznych. Podczas wizyty mieliśmy okazję zobaczyć proces produkcji od początku do końca oraz dowiedzieć się, jak działają i do czego służą siłowniki hydrauliczne.
Pracownicy zakładu byli bardzo pomocni i chętnie odpowiadali na nasze pytania. Wizyta była bardzo pouczająca i inspirująca dla naszych uczniów, którzy z zaciekawieniem obserwowali pracę maszyn i robotników. Dziękujemy za możliwość takiej edukacyjnej wycieczki.
Uczniowski projekt powrotu do gier rodziców zaistniał. Już nie jest to tylko zdobywanie poziomów czy leveli, a szukanie gier znanych na automatach z lat 90-tych. Pomysłów na nowy rok szkolny jest kilka. Czy zaprogramujemy Tetris to kolejny z pomysłów. My się nie boimy wyzwań.
To był niezwykły dzień. Wycieczka klasy 2 do Świeradowa Zdroju okazała się doskonałym akcentem kończącym rok szkolny.
Raniutko pociągiem dotarliśmy do stacji Gryfów Śląski, na kolejny pociąg musieliśmy czekać ponad 45 minut. Czas ten jednak został doskonale wykorzystany. Uczniowie dowiedzieli się jak należy odczytywać informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów, jak rozpoznawać perony oraz korzystając z wielkiego zegara znajdującego się na ścianie budynku, poćwiczyły odczytywanie godzin.
Po dotarciu do Świeradowa najpierw obejrzeliśmy makietę kolejkowa na Stacji Kultury oraz wystawę fotografii z przepięknymi krajobrazami.
Następnie udaliśmy się na skatepark gdzie można było pobiegać, poskakać i powspinać się. Zabawom nie było końca, więc udaliśmy się jeszcze na wielki plac zabaw. Tam spędziliśmy czas potrzebny dzieciom na radość i swobodę. Kolejny punkt wycieczki to deptak świeradowski gdzie kupiliśmy lody. Po zjedzeniu i spacerach udaliśmy się do restauracji Magnolia na ..... frytki i soczki. Dzieciom zostały przypomniane zasady zachowania w restauracjach, odczytywanie karty oraz składanie zamówień i uiszczanie opłaty.
Gdy brzuszki były już pełne nadszedł czas na wymarzone zakupy.
Ostatnimi punktami naszej wycieczki był kościół gdzie zachwycaliśmy się architekturą oraz omawialiśmy przykłady malarstwa, wiszące na ściśnie, a następnie udaliśmy się do Hali Spacerowej. Dzieci tam odpoczęły, pograły w szachy i udaliśmy się na stację PKP, by bezpiecznie wrócić do swoich domów.
Piękny to był dzień ta środa
Red. J. R. Karoń
We wtorek 18 czerwca udaliśmy się do Centrum utylizacji Odpadów w Lubaniu. Podczas zajęć w terenie poznaliśmy zasady prawidłowej gospodarki odpadami oraz jak należy segregować surowce wtórne. Chcemy być świadomymi konsumentami i zależy nam na ograniczeniu zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszeniu ilości odpadów.
15 czerwca, jak co roku, wzięliśmy udział w letniej edycji rajdu PTSM z cyklu "Turystyka Łączy Pokolenia". Edycja letnia nosi nazwę Lato Nad Kwisą. Nasza szkoła była współorganizatorem wydarzenia, gdyż znajdowała się u nas meta wędrówki. W rajdzie wzięło udział około 80 osób. Impreza udała się wyśmienicie, a humory dopisywały nawet mimo odrobinę kapryśnej pogody. :)
Z wielką radością i dumą informujemy, że Diana Cerkanowicz (kl. VII), została Laureatką Konkursu Historycznego pt. „Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku”, organizowanego przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Konkurs zgromadził uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego regionu Dolnego Śląska. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji lub wywiadu na temat historii swoich przodków, którzy doświadczyli tragicznych losów zsyłki na Syberię w XX wieku.
Diana zdobyła trzecie miejsce za swoją wyjątkową prezentację multimedialną, która była hołdem dla jej prababci Janiny. Diana, z wielkim zaangażowaniem i pasją, przedstawiła poruszającą historię swojej prababci, której życie było przykładem odwagi, determinacji i miłości do ojczyzny. Prezentacja składała się z archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz anegdot związanych z prababcią. Jej historia była świadectwem nie tylko osobistych przeżyć, ale także szerszego kontekstu historycznego, który dotknął wiele polskich rodzin.
Gratulujemy Dianie za jej wspaniałe osiągnięcie i życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz w rozwijaniu pasji historycznych!
Red. N. Konarska
Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci przedszkolnych i nowo przyjętych na organizacyjne zebranie, które odbędzie się 17.06.2024r. (poniedziałek) o godzinie 16.00 w sali gimnastycznej.
W naszej mini galerii rok szkolny 2023/2024 kończy niezwykła wystawa. Wystawione, wybrane, prace są autorstwa uczniów klas IV-VII, którzy w niepowtarzalny sposób odwzorowali wybitne dzieła sztuki:
Mona Lisa - Leonardo da Vinci,
Dama z gronostajem - Leonardo da Vinci,
Krzyk - Edward Munch,
Bociany - Józef Chełmoński,
Gwiaździsta noc - Vincent van Gogh,
Trwałość pamięci - Salvador Dali.
Serdecznie zapraszamy!
W sobotę 8 czerwca Rada Rodziców naszej szkoły, Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne byli organizatorami Pikniku Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Chętnych do zabawy było wiele rodzin a ci, którzy skorzystali z pewnością nie żałują. Do atrakcji tego dnia należy zaliczyć lotrię fantową, do której kolejka była nieskończona, licytacje wspaniałych ozdób, upominków i voucherów, rozgrywki rodzinne z nagrodami dla każdego, skoki i ślizgi na dmuchańcach, występy młodych artystów. O dobry humor i stylowy wygląd dbały panie ze studia tatuażu i makijażu. Każdy mógł zaspokoić apetyt pysznymi przekąskami, a i słodkości nie brakowało. Sobotnie popołudnie upłynęło w wyśmienitej atmosferze zabawy i śmiechu, którą na koniec delikatnie ostudzili strażacy. ;)
W piątek 7 czerwca od godziny 10:00, na scenie plenerowej w Rynku w Lubaniu, odbywał się Festiwal Twórczości Dziecięcej SZKRAB 2024.
Festiwal umożliwia młodym artystom zaprezentowane się przed szeroką publicznością. Tegoroczne hasło festiwalu to "Świat bajek".
Naszą szkołę w cudowny sposób reprezentowały Natalia i Klaudia Socha.
Dziewczynki wykonały utwór Maryli Rodowicz "Cyrk nocą" oraz utwór Sanah.
Nie zawsze trzeba wygrać, aby być zwycięzcą, te słowa pasują idealnie jako komentarz do dzisiejszej imprezy. Natalia i Klaudia niestety nie otrzymały statuetki Szkraba, ale śpiewając przeniosły widzów i słuchaczy w zaczarowany świat magii. Piękne, radosne młode dziewczynki swoim głosem przekonywały, że radość, piękno, dobro istnieje. Występ był doskonały.
Bardzo dziękujemy Klaudio i Natalio za Waszą odwagę, śpiew i radość, którą nam dajecie.
Wielkie brawa dziewczynki.
W kwietniu i maju większość uczniów naszej szkoły wykonywała projekt graficzny o tematyce morskiej na specjalny i wyjątkowy konkurs. Elektrownia Kościelnik spośród nadesłanych prac wybrała 5, których autorzy zostaną poproszeni o przerysowane swojego obrazka lub elementu na zaporę. Betonowa zapadnia będzie docelowo umieszczona w rzece Kwisie, a wykonanane rysunki pozostaną na niej przez wiele lat. To dopiero wspaniały ślad przeszłości, do obejrzenia ze wzruszeniem za kilka lat.
Wszyscy uczestnicy otrzymali ufundowane przez elektrownię kredki. Bardzo dziękujemy i szczerze gratulujemy zwycięzcom, a są to: Pola Butrym, Klaudia Socha, Dominika Chrząścik, Laura Kurek oraz Natalia Wilk.
W dniu 6 czerwca klasa VI i VII wybrały się pociągiem na wycieczkę do Świeradowa-Zdroju. Byliśmy na Weży Widokowej w Młynicy, na Zajęcznik udaliśmy się ścieżką edukacyjną i zwiedziliśmy Dom Zdrojowy. Największą jednak atrakcją okazał się tor saneczkowy. Po zrobieniu 21 km zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę na Dworzec Główny w Lubaniu. Celem naszej wyprawy było zwiedzanie dworca, poczekalni, studiowanie tablic informacyjnych o przyjazdach i odjazdach pociągów oraz oglądanie wnętrza pociągu pasażerskiego oraz kabiny maszynisty pociągu. Wiele przeżyć i emocji dostarczył przejazd pociągiem osobowym do Zgorzelca. Dzieci poznały charakter pracy ludzi na kolei: kolejarza, maszynisty i konduktora w ich naturalnym środowisku. Może w przyszłości ktoś z naszych podopiecznych zostanie pracownikiem kolei. Serdeczne podziękowania składamy dla Pana Roberta Gorajca, który umożliwił nam przeżycie tak cudownej podróży pociągiem.