Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W dniu 27.04 po prezentacji umiejętności czytania, znajomości zasad korzystania z biblioteki, nastąpiło poprzez Ślubowanie i Pasowanie przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.
W środę byliśmy w Kościelnikach Górnych w restauracji BABIE LATO. Pod opieką przemiłych właścicieli dzieci samodzielnie przygotowały pyszne ciasteczka. :))) Wspaniała atmosfera i dźwięki gitary umilały nam wspólnie spędzony czas.
Kto śmieci segreguje - ten świat ratuje!!!
Pamiętaliśmy o święcie naszej planety.
„Ziemia jest taka piękna! Pamiętaj, że nie ma innego takiego miejsca. Jest jedyna w swoim rodzaju i jest Twoim jedynym domem...” - takimi słowami rozpoczął się w dniu 21 kwietnia 2023 roku apel z okazji Dnia Ziemi. Nadia, Wiktoria i Julka, uczennice klasy VIII, przedstawiły zgromadzonym w sali gimnastycznej, ciekawostki o naszej planecie. Z kolei krótką inscenizację przygotowali uczniowie z klasy V – uczestnicy kółka ekologicznego. Uczniowie klasy I zaśpiewali piosenkę i pięknie wyrecytowali wiersz ,,Pieśń o Ziemi”.
Wiersz ,,Przedstawienie” powiedziały Klaudia, Zuzia i Patrycja - uczennice klasy IV.
Wychowawcy klas wraz z uczniami zobowiązali się do przeprowadzenia działania ekologicznego, mającego na celu poprawę sytuacji na naszej planecie.
Miło nam poinformować, że Karol uczeń klasy 3, został Mistrzem Skakanki w konkursie powiatowym organizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji w Lubaniu.
Wykonanie jak największej ilości przeskoków na skakance w czasie 1 minuty wydaje się łatwym zadaniem, ale jeśli jest ktoś, kto zrobi to ok. 180 razy, to chętnie poznam. Karola już znam i wiem, ile włożył w to pracy i wysiłku. Konkurs Powiatowy miał charakter zdalny i polegał na przesłaniu filmów z konkursu szkolnego trzech najlepszych uczniów klas 1-3 z danej szkoły. Oprócz Karola zgłosiliśmy film Zuzanny z klasy 2, która zajęła bardzo dobre 6 miejsce, oraz film Poli z klasy 1 sklasyfikowanej na 9 miejscu na 30 uczestników konkursu.
W konkursie szkolnym, który miał miejsce 31 marca, udział wzięła rekordowa ilość chętnych, bo aż 21 osób. W roku poprzednim było tych osób 11. Poziom konkursu szkolnego też wyraźnie się podniósł, bo aż 8 osób przeskoczyło więcej niż 100 razy, w roku ubiegłym były to 3 osoby. Cieszy Nas bardzo, że udało się zachęcić do tej aktywności fizycznej tak wiele dzieci. Już padają pytania, kiedy kolejny konkurs?
W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 roku w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.
W tym roku 19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie.
I właśnie tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku i my dołączyliśmy do tej pięknej inicjatywy.
Dlaczego żonkile? Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu.
Aktualizacja:
Słodycze doręczone, dziecięce bużki roześmiane, podziękowanie otrzymane! :)
-------
Jarosław Burszewicz pisał: "Szukam świata, w którym jedna jaskółka czyni wiosnę, gdzie szewc chodzi w butach, gdzie jak Cię widzą to dzień dobry, szukam świata, w którym człowiek człowiekowi człowiekiem". Powiem więcej, ten świat już jest, o czym można było przekonać się podczas kompletowania "zajączka" dla podopiecznych Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Świeradowie Zdroju. Uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne i inni pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelniku pokazali ogrom dobroci swojego serca. Zebrane słodycze w najbliższą środę zostaną dostarczone dzieciom obu placówek znajdującym się w COPOW co, z całą pewnością, wywoła szeroki uśmiech na ich twarzach. Serdecznie dziękujemy!
Dzisiaj byl wyjątkowy dzień w przedszkolu. Odwiedził nas Wielkanocny Zajączek. Ale to nie było łatwe zadanie. Zajączek zostawił ślady, którymi podążały przedszkolaki, a po drodze musiały wykonać ważne zadania. Na końcu drogi czekały wspaniale prezenty, a w przedszkolu pyszny poczęstunek! :)))
Aby zrozumieć innych...
3 kwietnia 2023 - Dzień Tęczy. To piękne zjawisko meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto. Maluszki w tym dniu bawiły się bardzo kolorowo :)
Informujemy, że REKRUTACJA 2023/2024 została zakończona. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Po szczegóły prosimy zgłaszać się do sekretariatu szkoły.
Nie bądźmy obojętni, bądźmy na niebiesko!
W sobotę pierwszego kwietnia, i to wcale nie był prima aprilis! ;), jak co roku wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę. 13 uczniów z klas V-VIII wraz z opiekunami dzielnie maszerowało na trasie Olszyna - Rząsiny - Ubocze - Olszyna. Rajd "Wiosna na Łużycach" to pierwsza w roku impreza z cyklu Turystyka Łączy Pokolenia. Przed nami jeszcze lato i jesień.
W piątek 31 marca w klasie I odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne z cyklu "Przygoda ze smakiem". Owocowe mandale z chrupiącymi goframi były okazją do rozwijania zmysłów smaku, węchu, dotyku, wzroku podczas przygotowywania jak i degustacji. ;)
Przed naszymi uczniami z klasy ósmej nielada wyzwanie - wybór szkoły ponadpodstawowej. Aby ułatwić podjęcie decyzji lubańskie szkoły zorganizowały Dni Otwarte. W czwartek 30 marca zapoznawaliśmy się z ofertą edukacyjną dwóch z nich. Na pierwszy ogień poszedł Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Technik reklamy, logistyk, informatyk, programista, gastronom, a może liceum sportowe lub z przygotowaniem wojskowym? To tylko niektóre z profili jakie oferuje ta placówka. Następnie odwiedziliśmy Zespół Szkół Ponadpodstawwych im. Adama Mickiewicza. Tu czeka na uczniów szeroka gama profili licealnych (np. dziennikarski, biznesowy, czy prawny), ale też technicznych, jak chociażby technik rachunkowości, czy ekonomista. No cóż, trzymamy kciuki, abyście dokonali właściwych wyborów! ;)
Oto przedstawiciele naszej szkoły z klasy I, II i III, którzy wykonali ozdoby świąteczne. Prace pojechały na konkurs zorganizowany przez GOKiS w Lubaniu. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w wykonaniu ozdób, a Dzieciom życzymy najwyższych miejsc na podium.
23 marca w Smolniku odbył się finał powiatowy czwórek siatkarskich chłopców. Po raz pierwszy uczniowie z naszej szkoły wywalczyli I miejsce w powiecie lubańskim. Skład naszej drużyny to: Piotr Smentek, Gabryś i Hubert Kulszewicz, Łukasz Andrzejewski, Borys Winiarczyk, Dominik Pietrykowski, Oskar Gorajec, Filip Lichodziejewski, Mateusz Maj. BRAWO!!! GRATULUJEMY!!! :)
21 marca przedszkolaki powitały wiosnę w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwietrząt "Klekusiowo". Dzieci karmiły zwierzęta, zwiedziły szpitalik dla dzikich zwierząt, poznały zwyczaje bocianów.
Wycieczkę urozmaiciły zabawy na dmuchańcu, ognisko z kielbaskami i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. XDDD
Dziś w szkole było kolorowo i wesoło, gdyż powiedzieliśmy wreszcie zimie: DO WIDZENIA! Dodatkowo była to idealna pora aby uczcić Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki! ;) W klasach wykonaliśmy kolorowe plakaty. Potem udaliśmy się w teren, aby poszukać oznak nadchodzących w przyrodzie zmian. Po wędrówkach nadszedł czas na posilenie się kiełbaskami z grilla! XD