Menu

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego w grupie starszaków

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego w grupie starszaków
    23.07.2023
  • 09.07.2023

    Moduł WYPRAWKA SZKOLNA 2023/2024 został zmodyfikowany

  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
    02.07.2023
  • Rajd pieszy Lato Nad Kwisą

    Rajd pieszy Lato Nad Kwisą
    02.07.2023

    17 czerwca, jak co roku, wzięliśmy udział w letniej edycji rajdu PTSM z cyklu "Turystyka Łączy Pokolenia". Edycja letnia nosi nazwę Lato Nad Kwisą. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo nasza szkoła współorganizowała to wydarzenie - znajdowały się u nas start i meta wędrówki. W rajdzie wzięło udział ponad 80 osób. Impreza udała się wyśmienicie, nawet mimo przelotnego deszczu, który "złapał" w trasie naszych wędrowców. ;)

  • Wieczorek pożegnalny klasy VIII

    Wieczorek pożegnalny klasy VIII
    02.07.2023

    16 czerwca klasa VIII uroczyście pożegnała się ze szkołą i swoimi nauczycielami.

  • Zielona szkoła w Jarosławcu

    Zielona szkoła w Jarosławcu
    02.07.2023

    Na przełomie maja i czerwca uczniowie klas V-VIII wyjechali nad morze do Jarosławca. Pogoda dopisała. Udało się poopalać na plaży, zmierzyć się w konkursie na najlepszą budowlę z piasku oraz pospacerować i biegać nad brzegiem morza. Wędrowaliśmy przez ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym i oglądaliśmy trening fok w zoo Charlotta. Odbyliśmy rejs galeonem w Darłówku i podziwialiśmy panoramę z latarni morskiej. Niezapomniana przygoda! :)

  • Przedszkolaki odwiedzają zoo w Görlitz

    Przedszkolaki odwiedzają zoo w Görlitz
    28.06.2023

    Dnia 14 czerwca przedszkolaki z Kościelnika wybrały się na wycieczkę do zoo. Było mnóstwo atrakcji, dzieci bawiły się na placach zabaw oraz oglądały zwierzęta tam zamieszkujące, poznały ich zwyczaje... To był wspaniały dzień. :)

  • Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego
    22.06.2023

    Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 23 czerwca 2023 roku o godzinie 9:00. Wcześniej o godz. 8:00 msza święta w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Odwóz w tym dniu o godz. 10:30.

  • Dyżur wakacyjny Samorządowego Przedszkola

    ZASADY ORGANIZACJI DYŻURU WAKACYJNEGO

    Samorządowego Przedszkola w Kościelniku

     

    1. Pierwszeństwo w przyjęciu na dyżur wakacyjny mają dzieci uczęszczające do dyżurującego przedszkola.

    2. Z DYŻURU WAKACYJNEGO MOGĄ KORZYSTAĆ JEDYNIE DZIECI, KTÓRYCH OBYDWOJE RODZICE PRACUJĄ I W TYM CZASIE NIE KORZYSTAJĄ Z URLOPU WYPOCZYNKOWEGO.

    W tym celu należy złożyć oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu wypoczynkowego w terminie trwania dyżuru.

    3. Od 01.06.2023r. do 23.06.2023r. rodzice składają wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny.

    4. Wraz z wnioskiem o przyjęcie na dyżur należy złożyć stosowne oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu wypoczynkowego przez oboje rodziców w okresie, kiedy dziecko zapisane jest na dyżur, pod rygorem nieprzyjęcia dziecka na dyżur.

    5. Opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego w okresie dyżuru wakacyjnego:

    - rodzice pokrywają opłatę za wyżywienie dziecka (3 posiłki – śniadanie, obiad, podwieczorek)

    - opłata wnoszona jest przelewem na podane konto bankowe, po uprzednim uzyskaniu informacji o wysokości naliczonej opłaty.

    6. W czasie dyżuru wakacyjnego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, nauczyciele mają prawo prosić opiekunów odbierających dziecko z przedszkola o okazanie dokumentu tożsamości i zweryfikowanie danych z upoważnieniami zawartymi we wniosku o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny.

    7. Zgodnie z art.31 Konwencji o Prawach Dziecka, rodzice powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.

     

    Poniżej pełna treść Zarządzenia Wójta Gminy Lubań oraz wniosek do pobrania:

     

  • Powiatowe konkursy przyrodnicze oraz wiedzy o regionie

    Powiatowe konkursy przyrodnicze oraz wiedzy o regionie
    19.06.2023

    Tradycją naszej szkoły stało się coroczne uczestnictwo w konkursach powiatowych organizowanych przez Regionalne Centrum Edukacji w Lubaniu. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i biologicznych, zdobywają wiadomości o regionie oraz kształtują prawidłowe postawy prozdrowotne i  proekologiczne. W II semestrze 2022/23 roku wzięliśmy udział w 3 konkursach zdobywając w nich wysokie  miejsca.  A oto wyniki:

     

    „Współczesna misja to mniejsza niska emisja. Nie dla smogu”

    III  miejsce w kategorii kl. I-III: Zuzanna Karpiel, Zofia Karwath, Zuzanna Biełous

    I miejsce w kategorii klas IV-VI: Patrycja Czyż, Lena Kurek, Amelia Biełous

    III miejsce w kategorii klas VII-VIII: Wiktoria Darowna, Nadia Szmyd, Wiktoria Zarębińska

     

    „Ssaki powiatu lubańskiego”

    I miejsce w kategorii klas I-III: Zuzanna Biełous, Zuzanna Karpiel, Zofia Karwath

    IV miejsce w kat. klas IV-VI:  Patrycja Czyż, Lena Kurek, Dominik Pietrykowski

    III miejsce w kategorii klas VII-VIII: Nadia Szmyd, Wiktoria Zarębińska, Wiktoria Darowna

     

    „Wiem co jem”

    III miejsce w kategorii klas I-III: Zuzanna Biełous, Zofia Karwath, Zuzanna Karpiel

    III miejsce w kategorii klas IV-VI: Patrycja Czyż, Lena Kurek, Amelia Biełous

    I miejsce w kategorii klas VII-VIII: Wiktoria Darowna, Wiktoria Socha, Wiktoria Zarębińska.

  • Nasza Mała Artystka

    Nasza Mała Artystka
    04.06.2023

    W głównym budynku szkoły możemy podziwiać wystawę prac Martynki, która uczęszcza do grupy 5-6 latków.

  • Festyn Rodzinny Przedszkolaków

    Festyn Rodzinny Przedszkolaków
    04.06.2023

    1 czerwca na boisku trawiastym odbył się festyn z udziałem dzieci i ich rodzin. Na festynie było mnóstwo atrakcji: dmuchane zamki, clown, banki mydlene, zawody sportowe z udziałem całych rodzin i zabawa przy muzyce. Był również poczęstunek i pieczone kiełbaski. DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁĄ ZABAWĘ!

  • Przedszkolaki z wizytą u Policjantów

    Przedszkolaki z wizytą u Policjantów
    04.06.2023

    Maluszki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odwiedziły Komendę Główna Policji w Lubaniu. Dzieci zwiedziły budynek komendy oraz wysłuchały krótkiej prelekcji na temat bezpieczeństwa, utrwaliły ważne numery alarmowe tj. 112 i 997. Spotkanie było okazją do przypomnienia dzieciom jak ważne jest noszenie odblasków i jak wpływa to na ich bezpieczeństwo. Maluszki mogły zapoznać się z urządzeniami jakimi dysponują funkcjonariusze podczas służby i jakimi jeżdżą pojazdami. Największą atrakcją był policyjny quad. Uśmiechniętej twarze dzieci były bezcenne. Wizyta zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

  • Zakończenie projektu "Śniadanie jest najważniejsze"

    Zakończenie projektu "Śniadanie jest najważniejsze"
    22.05.2023

    W czwartek 18 maja miało miejsce podsumowanie i zakończenie projektu "Śniadanie jest najważniejsze", którego koordynatorkami były Pani Halina Frencer i Pani Anna Halwa. Tym razem pyszne śniadania opracowały poszczególne klasy wraz z wychowawcami. Na degustację natomiast zaproszono mamy, które w ciągu roku przygotowywały śniadania, na które wychodziliśmy do świetlicy. Dodatkowo każda klasa zaprezentowała ciekawe informacje na temat zdrowego odżywiania się.

  • Starszaki odwiedzają strażaków

    Starszaki odwiedzają strażaków
    17.05.2023

    Starszaki z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu. Dzisiaj dzieci poznały specyfikę zawodu strażaka, zwiedziły remizę, jeździły wozem strażackim na sygnale. Zobaczyly jak wysoko można się wspiąć na strażackim podnośniku. A na koniec miały okazję sprawdzić jak działa wąż strażacki. TO BYŁA WSPANIAŁA PRZYGODA!!!!

  • Maluszki na warsztatach kulinarnych w Babim Lecie

    Maluszki na warsztatach kulinarnych w Babim Lecie
    17.05.2023

    12 maja 2023 grupa maluszków, wybrała się na warsztaty kulinarne do restauracji  Babie Lato w Kościelniku Górnym. Na miejscu przywitali nas bardzo mili i gościnni właściciele - Pani Marta oraz Pan Jurek. W tym dniu maluszki same przygotowały ciasto na ciasteczka, wykrawały foremkami, a po upieczeniu ozdabiały je lukrem oraz kolorowymi posypkami. Ciasteczka były przepyszne, dzieci zrobiły również bardzo zdrowy owocowo-warzywny soczek. Dzień był bardzo słodki i przyjemny.

  • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

    List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców
    08.05.2023

                                                                                                                      Wrocław 2023-05-08

     

    Szanowni Rodzice uczniów klas ósmych!

     

              Od połowy maja br. rozpocznie się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Państwa dzieci będą ubiegać się o miejsca w wybranych szkołach, rywalizować z innymi ósmoklasistami o spełnienie swoich marzeń. Nikogo przekonywać nie trzeba, że wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu oddziału (potocznie nazywanego klasą) jest niezmiernie ważny i często w decydującym stopniu rozstrzyga o dalszym życiu. Spieszę więc z użytecznymi informacjami i radami.

    1. Kwestie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych regulują:

    - Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami)

    - Rozporządzenie Ministra Edukacji i nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów z dnia 18 listopada 2022 r.

    - Zarządzenie nr 1/2023 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego  na rok szkolny 2023/2024 z dnia 25 stycznia 2023 r. Zawiera ono w załączniku szczegółowy terminarz rekrutacji w naszym województwie. W szczególności warto wiedzieć, że składanie wniosków o przyjęcie do szkoły będzie trwać od 15 maja do 19 czerwca br. W przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe potrwa krócej, bo do 31 maja. W szkołach tych od 1 do 12 czerwca będą odbywać się dodatkowe sprawdziany wiedzy, umiejętności i sprawności. Od 23 czerwca do 10 lipca uzupełnia się wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

    - Zarządzenia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty: nr 7/2023 z dnia 17 lutego 2023 r. oraz  nr 17/2023 z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie  wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty  lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej  w r. szk. 2022/2023, oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach

    2. Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej może być złożony do maksymalnie 3 szkół. Organ prowadzący może wszakże zwiększyć liczbę szkół do wyboru na swoim terenie, np. we Wrocławiu w elektronicznej rekrutacji uczniowie będą mogli wybrać 6 szkół. Uczniowie mogą składać podania do szkół w różnych miejscowościach i na terenie różnych powiatów. Od lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach w dużych miastach m.in. w ubiegłym roku uczniowie z terenu stanowili prawie 40% wszystkich uczestniczących w rekrutacji we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku dominuje rekrutacja elektroniczna. Informacjami służą: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, organy prowadzące (we Wrocławiu źródłem rzetelnej informacji jest Kompleksowy System Rekrutacji https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl), Kuratorium Oświaty.

    3. Ósmoklasista może uzyskać maksymalnie 200 punktów rekrutacyjnych - połowę za wyniki na egzaminie ósmoklasisty, resztę za oceny na świadectwie (j. polski, matematyka, dwa przedmioty wskazane przez szkołę w zależności od oddziału, do którego aspiruje uczeń - maksymalnie 72 pkt.), konkursy i olimpiady (maksymalnie 18 pkt.), wolontariat (3 pkt.), świadectwo z wyróżnieniem czyli z biało-czerwonym paskiem (7 pkt.). Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. 

    4. W pierwszej kolejności  do publicznych szkół ponadpodstawowych przyjmowani są:

    • laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki (nie wszystkie konkursy nazywające się olimpiadą ten warunek spełniają)
    • laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (w przypadku  naszego województwa są to laureaci konkursów przedmiotowych Konkursu zDolny Ślązak)
    • laureaci konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru utworzona przez MKiDN

    5. Wniosek z powyższego jest taki, że warto startować w olimpiadach i konkursach, dobrze się uczyć, angażować społecznie. Pracowitość, aktywność, zaangażowanie i osiągane sukcesy przysparzają punktów rekrutacyjnych. Do egzaminu ósmoklasisty w dniach 23-25 maja zostało 2 tygodnie, do końca roku szkolnego 1,5 miesiąca. Na ostatniej prostej trzeba się solidnie przyłożyć do nauki, zawalczyć o jak najlepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty oraz o oceny końcowe z przedmiotów. Bardzo Państwa proszę o pozytywne motywowanie swoich pociech, wsparcie, a także odpowiedni nadzór nad nimi w kluczowym momencie ich życia.

    6. Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwą sprawą. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie kim chcę być w życiu, czym się zajmować, jaki zawód wykonywać. Jeżeli dziecko ma sprecyzowane plany, posiada określone zdolności i przejawia konkretne zainteresowania  jest łatwiej (chce być lekarzem - szukamy oddziałów z profilem biologiczno-chemicznym w liceach ogólnokształcących, chciałoby zostać inżynierem lub informatykiem - wybieramy szkoły z profilami matematyczno-fizycznym czy matematyczno-informatycznym, pragnie służyć w mundurze - wskazujemy klasy mundurowe, marzy o zawodzie mechanika samochodowego, cukiernika czy fryzjera - rozglądamy się za takimi specjalnościami w technikach i szkołach branżowych itd.). Trudno jednak oczekiwać od 15-latka jasno określonych planów zawodowych i życiowych. A co mają począć uczniowie, którzy dobrze się uczą ze wszystkiego? I nie są w stanie konkretnie odpowiedzieć kim chcieliby zostać w dorosłym życiu? Dla nich najlepszą opcją byłoby, jak się zdaje, liceum ogólnokształcące. Na pewno warto by uczeń - nastolatek współdecydował o wyborze edukacyjnej drogi. Trzeba brać pod uwagę jakie przedmioty i dziedziny go interesują, które lubi, z których idzie mu lepiej niż z innych. Dobrze jest zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły,
    w szczególności uzyskać informację jakie przedmioty w danym oddziale są realizowane w zakresie rozszerzonym. Dowiedzieć się co szkoła proponuje po obowiązkowych zajęciach. Ustalić jakie korzyści będzie miał uczeń z wyboru szkoły, jakie po jej ukończeniu będą jego edukacyjne i zawodowe perspektywy. Odwiedzić szkołę, popytać wśród znajomych, poczytać w internecie. Zerknąć na zdawalność matur i egzaminów zawodowych (szczegółowe wyniki są publikowane na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej). Dojazdy zabierają czas przeto dobrze byłoby wybrać jak najlepszą szkołę możliwie blisko. Warto poznać progi rekrutacyjne czyli wartości punktowe, od których przyjmowano w ubiegłym roku bądź w minionych latach do poszczególnych oddziałów w danych szkołach. Co prawda w 2023 r. mogą się one podwyższyć lub obniżyć, ale generalnie wykazują względną stabilność. Dobrym pomysłem jest zatem wskazać szkoły z różnymi progami rekrutacyjnymi tak, aby przynajmniej do jednej się dostać. Ważna informacja - po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz po uzyskaniu wyników egzaminu ósmoklasisty można w terminie do 10 lipca dokonać zmiany w zestawie wybranych szkół i oddziałów.

    7. Uczeń dokonuje wyboru szkoły, a w jej obrębie oddziału. Może wskazać jeden oddział w jednej szkole, może też wskazać tyle oddziałów ile jest ich maksymalnie we wszystkich szkołach, które ma do wyboru. Bezpieczniej jest wskazać większą liczbę oddziałów. Warto przyjrzeć się przypadkowi Wrocławia, który zdecydował się na rekrutację do 6 szkół. Odbywać się ona będzie w stolicy Dolnego Śląska elektronicznie. Kandydat tworzy listę, na której wskazuje w kolejności szkoły i oddziały (od oddziału „upragnionego”  na miejscu pierwszym do oddziału „na wszelki wypadek” na ostatnim). Do danego oddziału w konkretnej szkole, spośród wszystkich uczniów ubiegających się o 32 miejsca w oddziale, zostanie zakwalifikowanych 32 uczniów z najwyższą liczbą punktów. Szczęśliwcy, czyli olimpijczycy i ci z wysoką liczbą punktów rekrutacyjnych dostaną się do wymarzonych szkół i oddziałów z pierwszej opcji, reszta trafi do szkół i oddziałów z drugiego albo kolejnych wyborów. W ten sposób powstanie lista uczniów zakwalifikowanych w pierwszym naborze. Jeśli dostarczą w określonym terminie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej to zostaną przyjęci do szkoły ponadpodstawowej. Niezakwalifikowani oraz zakwalifikowani, ale niezadowoleni z wyniku rekrutacji, będą mieli szansę w drugim naborze na ewentualne wolne miejsca w szkołach. Po zakończeniu procesu  rekrutacji do szkoły przyjmuje dyrektor, o ile rzecz jasna dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Na początku roku szkolnego niektórzy uczniowie z różnych powodów zmieniają szkoły. Wtedy pojawia się szansa dla zdeterminowanych, którzy trafili wcześniej do innych szkół lub pozostają bez przydziału. Stany osobowe w oddziałach w poszczególnych szkołach stabilizują się ok. 10-15 września.

    8. Drugi rok z rzędu do szkół ponadpodstawowych trafi 1,5 rocznika, to efekt obniżenia wieku szkolnego z 7 do 6 lat w 2014 r. (w 2016 r. przywrócony został obowiązek szkolny od 7 lat). O miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie ubiegał się  teraz rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat oraz pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki. Na Dolnym Śląsku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie starać się 38710 osób, w tym 1651 uchodźców z Ukrainy. Nie będzie trudniej dostać się do szkoły niż w poprzednich latach, gdyż organy prowadzące przygotowały odpowiednio więcej miejsc we wszystkich typach szkół. W r. szk. 2023/2024 w wielu szkołach  zrobi się tłoczniej, dłużej będą trwały zajęcia. W kolejnym roku sytuacja się poprawi, ponieważ do szkół ponadpodstawowych trafi rocznik liczący 17747 osób (obecne klasy siódme). Dla porównania - następne roczniki liczą: 26327 osób (klasy szóste), 28827 osób  (klasy piąte), 29589 ( klasy czwarte) 28504 (klasy trzecie).

    Państwa pociechom życzę bardzo dobrze zdanego egzaminu ósmoklasisty, jak najlepszych ocen na świadectwie i  dostania się do wymarzonej szkoły w pierwszym naborze.

                                                                                           Z szacunkiem pozostaję

                                                                                           Roman Kowalczyk

                                                                                          Dolnośląski Kurator Oświaty

  • Majowe Święta Narodowe - dni o których należy pamiętać!

    Majowe Święta Narodowe - dni o których należy pamiętać!
    28.04.2023

    ​​​1 maja - Święto Pracy

    Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.

    2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

    Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

    Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

    Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo - 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

    3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji

    Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

    Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

  • POLSKA nasza OJCZYZNA

    POLSKA nasza OJCZYZNA
    28.04.2023
  • Przygoda ze smakiem

    Przygoda ze smakiem
    28.04.2023

    Zajęcia kulinarne "Przygoda ze smakiem"

    Dziś w pierwszej klasie było jak w Rodzinie - zgodnie, miło, smacznie, obficie na stole i do syta! :)

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelniku
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelniku
    Kościelnik 40
    59-800 Lubań
  • 75 721 52 35

Galeria zdjęć