We wtorek 12 listopada uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelniku uczestniczyli w koncercie pt. "Z pieśnią na ustach". Wykonawcami utworów byli muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Koncert pozwolił na przedłużenie świętowania uroczystości odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uczniowie podczas wykonywanych pieśni godnie reprezentowali szkołę, wspaniale włączając się do śpiewów wykonawców. Wielkie brawa dla dzieci i młodzieży naszej szkoły!
W piątek w naszej szkole było uroczyście i biało-czerwono, bo świętowaliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie młodszych klas tworzyli kotyliony w barwach narodowych, a starsi murale nt. "Polska to dla mnie..." O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy "Mazurka Ðąbrowskiego", a na koniec uczestniczyliśmy w "Koncercie dla Niepodległej".
Liga Old Games w nowym wydaniu z kultowa grą Tetris. Nie zapominamy o PacManie. W najbliższy piątek kolejna runda.
Cóż to był za przepiękny, listopadowy wieczór. O godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Kościelniku rozpoczął się Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej. Zgłoszono aż 18 występów, i ponad setkę wykonawców.
Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Orła Białego w Koscielniku reprezentowali:
- oddział przedszkolny Super Smyki, piosenka "Moja Polska"
- Natalia i Klaudia Socha, piosenka "Jest takie miejsce"
- Grupa Orła, w skład której wchodzą: Emila Mikierysz, Dominika Chrząścik, Lena Kurek oraz Hanna Kolasa, piosenka "Pierwsza Brygada"
- Hanna Zajączkowska, piosenka "Miejcie nadzieję"
- Franciszek Kossowski, piosenka "Wolność".
Uczniowie naszej szkoły w przepiękny sposób zaprezentowali poszczególne utwory. Na scenie wyglądali wspaniale, zachwycali strojami oraz aranżacją poszczególnych utworów. Aż serce rośnie kiedy widzimy i słuchamy tak zdolnych, młodych ludzi naszej przyszłości.
Jury również dostrzegło to co my widzimy od dawna, zamiłowanie do myzyki oraz talent, i tak Franiu Kossowski zajął 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Natalia i Klaudia Socha 2 miejsce.
Oddział Przedszkolny zajął bezapelacyjnie 1 miejsce i zdobył tym samym kwotę 500 zł.
W kategorii młodzieżowej Grupa Orła zdobyła 2 miejsce. Natomiast Hania Zajączkowska zdobyła 1 miejsce i 500 zł.
Brawo nasi wspaniali laureaci! Jesteśmy z Was bardzo dumni.
"Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają” Goethe.
23 października uczniowie klas I - III udali się na wycieczkę do Fabryki Bombek w Złotoryi. Mała fabryka "Vitbis" od 70 lat wytwarza szklane ozdoby. Jest to coraz rzadziej spotykany zawód w Polsce i na świecie. Podczas zwiedzania zakładu obserwowaliśmy kolejne etapy produkcji ozdób. Z kolei warsztaty malowania bombek to niezwykłe zajęcia rozwijające wyobraźnię i kreatywność dziecięcą, a przy tym dostarczyły wiele uśmiechu, radości i satysfakcji.
Koniec października przyniósł nam wystawę prac uczennicy klasy V, Natalii Kret. Natalia wykonała w piękny i szczegółowy sposób rysunki flag różnych państw. Od uczennicy praca ta wymagała również wiedzy ogólnej, poszukania oraz sprawdzenia grafiki. Brawo Natalio, wspaniale, że interesujesz się geografią świata i że potrafisz swoją pasję wyrazić plastycznie. Nie ustawiaj w zdobywaniu kolejnych umiejętności.
Dziś swój wielki dzień mieli pierwszoklasiści - podczas uroczystości zaprezentowali gotowość bycia uczniem - w pełnym znaczeniu tego słowa, zdali bardzo dobrze egzamin z wiedzy o szkole, z uśmiechami na twarzach posmakowali cytrynek i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Pierwszakom życzymy samych piątek i szóstek! :)
W klasie II odbyły się zajęcia kulinarne z udziałem Rodziców. Podsumowaliśmy lekcje o wartościach warzyw i owoców. To było i przyjemne i pożyteczne. Dzieciom smakowały własne wytwory, a Rodzice przekonali się, że ich pociechy potrafią samodzielnie przygotować posiłek.
Po zajęciach kulinarnych klasa II odbyła spacer po okolicy. Świetnie się bawiliśmy w promieniach jesiennego słońca.
W sobotę 19 października, jak co roku, wybraliśmy się na wędrówkę w ramach rajdu Jesień na Łużycach organizowanego przez lubański oddział PTSM. Rajd wraz z edycją zimową, wiosenną i letnią tworzy cykl wędrówek pod wspólną nazwą Turystyka Łączy Pokolenia. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce w naszej szkole, skąd wyruszyliśmy na 12-sto kilometrową trasę, wiodącą przez Jałowiec, Kościelnik i Zarębę, a kończącą się w Lubaniu. Na mecie w Motelu Łużyckim czekał na nas ciepły posiłek i dyplomy za ukończenie rajdu. Pogodę mieliśmy idealną, nastroje również dopisywały!
W piątek naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczyciły nas Pani Alesadra Chomicz - Wójt Gminy Lubań i Pani Katarzyna Sulima - Dyrektor GZEAS. W gronie gości były również Pani Ewa Smentek i Pani Ewelina Biełous - przedstawicielki Rady Rodzców. Uczniowie uczcili święto wszystkich Pracowników Oświaty naszej szkoły piosenką i wierszem. Dziękujemy.
Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Drodzy Uczniowie!
Czy wiecie, co łączy te osoby??? --> Albert Einstein, Walt Disney, Tom Holland, Winston Churchill, Pablo Picasso, Keanu Reeves, Leonardo da Vinci, Mozart, Adam Mickiewicz, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Agatha Christie, John Lennon – ich wszystkich łączy właśnie dysleksja.
W dniach od 07 do 13 października trwa Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
Uczniu jeżeli borykasz się z trudnościami w nauce? Czy czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni przychodzi Ci z ogromnym trudem? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze oznaki dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Ogromną szansą będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego bezpłatnie w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy pobrać aplikację ZDAY lub zalogować się przez przeglądarkę. Rozwiązanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń natychmiast pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.
Rezultatem będzie procentowe prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z opisem identyfikującym Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki. Warto raz jeszcze podkreślić, że wynik testu należy traktować jako sygnał, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.
II Ogólnopolski Test Dysleksji jest badaniem przesiewowym, które pozwoli nie tylko wykryć indywidualne symptomy, ale także da lepszy wgląd w dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy sporządzą raport "Dysleksja w Polsce w 2024 r.", który zostanie nieodpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.
Jeżeli test wskaże tego typu trudności u Państwa dziecka wówczas zapraszamy do szkoły w celu omówienia dalszego działania (badanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) a po uzyskaniu opinii dostosowanie wymagań do potrzeb i możliwości ucznia na wskazanych zajęciach oraz preferencje na egzaminie ósmoklasisty.
Zachęcam zatem Państwa do skorzystania z tego wstępnego badania. Bezpośredni link zday.pl/dysleksja/
Z wyrazami szacunku pedagog szkolny Henryka Zajączkowska.
W szkolnej Mini Galerii prezentują się prace Lilianny Jakubik, uczennicy klasy V. Lila jest bardzo wrażliwą i uważną dziewczynką, co widać oglądając jej obrazki. Gąska zachwyca odpowiednią proporcją i prezentuje się doskonale. Postacie dziewczynek, księżniczek również są wykonane z wielką dbałością o szczegóły. Brawo Lila, niech każdy ruch ręki z ołówkiem dostarcza Ci radości i spełnienia. Nie przestawaj rysować, to dobry kierunek. Powodzenia.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelniku informuje, że został uruchomiony piec po awarii spowodowanej powodzią.
Od poniedziałku wraca normalny tryb nauczania oraz odwozów.
wicedyrektor,
Aneta Juszczyk
W czwartkowy poranek 3 października uczniowie klas IV, VII i VIII wsiedli do pociągu i wyruszyli na wycieczkę do Zgorzelca. Główną atrakcją był seans filmowy w Multikinie, gdzie uczniowie mieli okazję poznać genezę Optimusa Prime'a oraz Megatrona w animowanym widowisku pt. Transformers: Początek. Nie obeszło się oczywiście bez chwili na zakupy oraz wizyty w restauracji McDonald's. Była jednak okazja, aby w oczekiwaniu na pociąg powrotny, spalić spożyte kalorie podczas szaleństw na placu zabaw zwanym Fortem Bolka i Lolka. :)
1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione w 1990 roku przez ONZ, by zwracało uwagę na potrzeby osób starszych w zakresie ochrony zdrowia oraz potrzeb kulturalno-społecznych.
Uczniowie klas I-III zaprosili do naszej szkoły swoich bliskich nestorów, by wspólnie i aktywnie spędzić czas. W pierwszej aktywności, oba pokolenia, tworzyły tautogramy oraz lingwołamaki, które następnie prezentowali. Śmiechu było przy tym zadaniu bardzo dużo.
Pani Ania Halwa, która była dziś naszym gościem, czytała wiersze gdzie właśnie zastosowano aliterację.
Była również wizyta listonosza z pilną wiadomością od Pani Jesieni, a następnie, w zastępstwie projektanta Kasztana Zienia, tworzenie przepięknych kapeluszy. Każde nakrycie głowy było doskonale, we wspólnocie, dopracowane. Nie jedna modystka wiele mogła się dziś od dzieci i nestorów, nauczyć.
Wystąpiła również Pani Wiesława Jaroszonek, nasz kolejny wyjątkowy gość. Pani Wiesia jest asystentem edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia. Opowiadała o zasadność szczepionek HPV oraz o ochronie zdrowia. Zachęcała do aktywnego spędzania czasu.
Bardzo wszystkim za wszystko dziękujemy. Cudownie było gościć tak wspaniałych ludzi, pod dachem naszej szkoły. Cieszymy się, że znaleźliście Państwo dla nas czas.
Każdy wiek ma swój smak. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami, z wiekiem przychodzi doświadczenie, zmieniają się potrzeby i priorytety. Wszyscy się starzejemy lecz nie znaczy to, że mamy przestać korzystać z życia. Pamiętajmy, że bez względu na wiek wiele dobrego wciąż może się zdarzyć. Nadal możemy być aktywni, doświadczać nowych rzeczy, realizować swoje plany. Uczyć się języków obcych, tańczyć w deszczu i śpiewać kiedy mamy na to ochotę. Wiek nie ma prawa być wymówką, bo jest tylko liczbą. Dlatego właśnie dziś, czy jesteś młodziutki czy może troszkę starszy czy może już nestor, po prostu się uśmiechnij, do siebie, do kogoś, do życia.
Zachowaj otwartość umysłu, miej nieustanną ciekawość świata i drugiego człowieka. Zadziwiaj się, bo jak mówią słowa piosenki :"... Upadamy wtedy gdy, nasze życie przestaje być codziennym zdziwieniem...".
Dbajcie kochani nestorzy o siebie i swoje zdrowie, pozostawajcie w ruchu i zawsze miejsce apetyt na życie.
30 września dziewczynki składały życzenia swoim kolegom. :)
Zapraszamy w piątek 4 października o godz. 17:00.
Dolnośląski Kurator Oświaty informuje o kontynuacji "Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego” na lata 2023-2025. Szczegóły programu można znaleźć pod adresem https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/profilaktyka/psychiatria-dzieci-i-mlodziezy/.
Do programu zgłaszać się mogą dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat zamieszkujące Województwo Dolnośląskie. Zgłoszenia może dokonać także rodzic lub opiekun prawny zaniepokojony zachowaniem swojego dziecka. Zgłoszenia można dokonać pod numerem telefonu infolinii 800 805 600 lub pod adresem e-mail razemlatwiej@cogitozdrowie.pl
Uczniowie, zgłoszeni do programu, objęci będą wsparciem psychologicznym (spotkania diagnostyczne i spotkania wspierające), a koordynatorzy regionalni pozostaną z nimi w stałym kontakcie, służąc pomocą w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.
We wrześniu, jak co roku, spróbowaliśmy uczynić otaczającą nas rzeczywistość trochę mniej zaśmieconą.
W środę uczniowie klas I-III mieli okazję spotkać się z niezwykłymi gośćmi, z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.
Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły oraz powrotu do domu. Dodatkowo omówione zostało prawidłowe postępowanie podczas niespodziewanego spotkania z groźnym psem oraz szeroko pojęte zachowania w zdarzeniach potencjalnie ryzykownych. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w pogadance, odważnie zadawały pytania i formułowaly swoje wnioski.
Nie kryły radości i entuzjazmu podczas przymiarki czapek policyjnych, a zakuwanie w kajdanki okazało się niezwykle interesujące.
Na zakończenie każdy z uczniów miał okazję usiąść za kierownicą radiowozu i tym samym poczuć się jak prawdziwy policjant. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki nieśmiało wspominali o swoich planach zawodowych związanych właśnie z pracą w policji. Nie pozostaje nic innego jak życzyć powodzenia, natomiast pracownikom Komendy Policji Lubań przesyłamy podziękowania za codzienny trud oraz za wizytę w ZSP w Kościelniku i cenne rady.