1.Do 1945
Pierwsza szkoła w Kościelniku (Holzkirch) powstała w 1606 roku. Dzieci nauczane były na plebani lub w prywatnych domach, a ponieważ nauczycielem był organista, to nauka odbywała się u niego w domu.
Z początkiem XIX wieku rząd pruski przywiązywał szczególną uwagę do rozwoju szkolnictwa. Nauczyciele kształceni byli w seminariach pedagogicznych, np. w Bolesławcu (Bunzlau), w Zittau i Reichenbergu. Do 1912 roku szkoły i nauczyciele podlegali nadzorowi kościelnemu. 1 grudnia 1912 roku powołano inspektora na powiat Lubań. Był nim pan Knapp.
Pierwszym obiektem szkolnym w Kościelniku był drewniany barak (zdjęcie – skan) z dwiema klasami. Ówczesna szkoła była trzyklasowa, tzn.
- pierwszą klasę tworzyli uczniowie od 5 - 8 rocznika szkolnego,
- drugą klasę tworzyli uczniowie 3 – 4 rocznika szkolnego,
- trzecią klasę tworzyli najmłodsi z roczników 1 – 2.
Do każdego rocznika należało około 10 – 15 dziewcząt i chłopców.
Uczniowie nauczani byli przez organistę i nauczyciela. Do 1932 roku kierownikiem szkoły był organista Jäkel, który nauczał wspólnie z nauczycielem Kretschmarem.
1 lutego 1932 roku przybył do Kościelnika na stanowisko kierownika szkoły nauczyciel Helmut Niepel.
W 1934 roku na miejsce organisty Jäkiela przybył organista Alfred Heinrich. Byli to ostatni niemieccy nauczyciele przed 1945 rokiem.
Do rady szkoły, oprócz burmistrza i właściciela cegielni Richarda Lemberga, należał również ksiądz – do 1937 roku ks. Schicha, a następnie ks. Leuchtmann.
Latem 1929 roku spłonął barak szkolny. Wtedy Koscielnik otrzymał barak ładny, nowy budynek szkolny z dwoma dużymi klasami, pracowniami i mieszkaniem dla nauczyciela.
2.Od 1946 roku
Po II wojnie światowej szkoła w Kościelniku rozpoczęła swoją działalność 15 lutego 1946 roku. Pomieszczenia szkolne były zupełnie zdewastowane, a także nie było żadnych pomocy naukowych.
Kierownikiem i nauczycielem szkoły został Józef Sikora, mianowany przez Inspektora Szkolnego z Lubania. 20 lutego 1946 roku w charakterze nauczyciela zatrudniono Anielę Piniasz.
W dniach 21 – 23 lutego 1946 roku kierownik szkoły przeprowadził spis dzieci w wieku szkolnym. Było ich dwadzieścioro ośmioro. 24 lutego odbyło się pierwsze zebranie z rodzicami. Przybyło na nie 25 rodziców, którzy bardzo serdecznie powitali szkołę polską na Ziemiach Odzyskanych. Pierwszymi osadnikami byli tu repatrianci zza Buga. Z końcem roku 1946 szkoła miała już 63 uczniów, uczących się w czterech oddziałach.
Szkoła w Kościelniku była w 1946 roku jedyną szkołą na terenie dzisiejszej gminy wiejskiej Lubań.
28 czerwca 1946 roku nastąpiło pierwsze (po wojnie) uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Statystyki: