Z kart historii... Zabytki architektury Kwisa

Kościelniki

Kwisa

Rzeka Kwisa.

Czyste rzeki niestety należą do rzadkości. Jedną z najczystszych rzek jest rzeka Kwisa,

która zasługuje na miano perły. Długość jej wynosi 127 km. Przy rzece znajdziesz wiele urokliwych zakątków. Wędkarze mogą tu złowić dorodnego pstrąga i nie tylko… Swój początek rzeka bierze w Górach Izerskich.

Ważniejsze miejscowości leżące nad Kwisą to Świeradów-Zdrój, Gryfów Śląski i Lubań. Płynie przez kompleks leśny Borów Dolnośląskich. Zasila Bóbr w okolicach Żagania.

W początkach XX w. powstały na niej dwa sztuczne zbiorniki retencyjne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie.

Stanowi historyczną, zachodnią granicę Dolnego Śląska, a dawniej również Polski. Leżące na zachód od niej tereny należą już do Górnych Łużyc.

Rzeka Kwisa na zachód od Odry (dopływ lewego jej brzegu), odgraniczała Polskę mieszkową od Serbów łużyckich i Milczan, których ziemie już wówczas w skład Rzeszy niemieckiej wchodziły. Na przestrzeni zatem od pasma gór Czeskich do Odry, Kwisa odgraniczała państwo Mieszka od Rzeszy. (Zygmunt Gloger, "Geografia historyczna ziem dawnej Polski. W tekście 63 autentycznych rycin", Kraków 1903).

Kwisa w całej okazałości w Kościelniku i okolicy.