Przypominamy o słodkiej środzie. Od 6 listopada 2013r. w kolejne środy uczniowie poszczególnych klas sprzedawać będą pyszne ciasta. Przygotujcie pieniążki. W ten sposób wzbogacimy szkolne konto SKO. Pierwsza słodka środa w wykonaniu klasy VI cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że nie wszyscy zainteresowani dostali swój pyszny kawałek ciasta. ;) Zapraszamy za tydzień.
Harmonogram pieczenia ciast:
06.11.2013 - klasa VI / 13.11.2013 - klasa V / 20.11.2013 - klasa IV / 27.11.2013 - klasa III
Przystąpiliśmy do programu Szkolnych Kas Oszczędności. To największy i najstarszy w Polsce program edukacji finansowej.
Dzięki udziałowi w programie: nauczysz się korzystać z konta bankowego, wyrobisz nawyk świadomego oszczędzania oraz weźmiesz udział w licznych konkursach (z nagrodami) organizowanych przez PKO BP. Zainteresowanych odsyłamy na stronę: www.pkobp.pl/sko
Zapraszają opiekunki koła: pani Beata Roszkowska i pani Urszula Serewis.
UWAGA! UWAGA!
Jednocześnie ogłaszamy konkurs plastyczny na plakat reklamujący SKO. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas III-VI. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Termin składania prac do opiekunów SKO – 30 listopad 2013r.
Izery moja Mała Ojczyzna - taki temat przewodni towarzyszył przedszkolakom w minionym tygodniu. Dzieci poznały legendę powstania państwa polskiego oraz historię swojej miejscowości, w której mieszkają. Podczas jesiennej wycieczki do Jałowca przedszkolaki podziwiały piękno zabytkowego pałacu, grobowca czy przydrożnych ruin. Dowiedziały się również, że w Jałowcu znajduje się Fabryka Tektury. Mimo zmęczenia wyprawa sprawiła wszystkim wiele radości i na długo pozostanie w pamięci.
„Mleko z klasą” to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci w Polsce. Inicjatywa „Mleko z klasą” wspiera program dopłat unijnych do mleka szkolnego za, który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, wykracza jednak poza jego ramy pod względem zakresu działań.
Program „Mleko z klasą” ma na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności edukacyjnych takich: jak konkursy dla dzieci i szkół, programy edukacyjne a także współpracę z mediami.
W roku szkolnym 2013/14 każde dziecko ma prawo do bezpłatnego kartonika białego mleka w szkole. Wystarczy wziąć udział w programie „Mleko z klasą”, by zapewnić dzieciom dzienną porcję zdrowego napoju. Dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu z budżetu państwa, na których opiera się program, cena kartonika mleczka smakowego wypijanego przez dziecko w szkole podstawowej wynosi maksymalnie 0,24 PLN.
W naszej szkole z akcji "Mleko w szkole" korzysta codziennie 127 uczniów z klas 0 - VI.
25 października w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość. Dzieci z klasy I oficjalnie zostały uczniami szkoły w Kościelniku. Zanim to nastąpiło musiały wykazać się wiedzą na temat otaczającego je świata i odpowiedzieć na przygotowane przez wychowawczynię pytania. Następnie trzeba było przejść próbę uśmiechu i zjeść kawałek kwaśnej cytryny. Potem oczywiście uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i Pani Dyrektor za pomocą olbrzymiego ołówka pasowała każdego na ucznia Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku. Świeżo pasowani uczniowie klasy I otrzymali dyplomy i upominki, a w klasie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
11 października uczniowie pojawili się w szkole w galowych strojach. Tego dnia odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasy III i V pod czujnym okiem Pani Teresy Hawrylewicz oraz Pani Teresy Kowalczyk przygotowały część artystyczną. Wśród gości pojawił się Wójt gminy Lubań Pan Zbigniew Hercuń, który na ręce Pani Dyrektor złożył bukiet kwiatów i wręczył podziękowania za jej olbrzymi wkład w rozwój edukacji na terenie naszej gminy. Galę zaszczycili również Pani Halina Gancarz - kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w gminie Lubań oraz proboszcz lokalnej parafii ksiądz Czesław Misiewicz.
W dniach 4-5 październik 2013 roku jedenastu uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Dariusza Urbana oraz Pani Urszuli Serewis wzięło udział w kolejnej edycji Rajdu Górskiego Euroregionu Nysa KARKONOSZE 2013. W tym roku start i meta rajdu miały miejsce w Szklarskiej Porębie. Pogoda dopisała, a dobry humor nas nie opuszczał na krok, mimo iż czasem było ciężko. ;)
Tegoroczna edycja była wyjątkową, gdyż corocznie organizowany przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych rajd obchodził swój piętnasty jubileusz. Drużyna naszej szkoły stanęła na wysokości zadania – spośród innych drużyn w swej kategorii wiekowej wykazała się największą wiedzą na temat Karkonoszy, wygrywając konkurs turystyczno-krajoznawczy. Okazała się również najlepszą drużyną na swojej trasie rajdowej. A na dodatek Pan Urban otrzymał dyplom dla najlepszego turysty z Lubania. :D
1 października 76 uczniów z klas 0-III uczestniczyło w spektaklu przygotowanym przez wrocławski Teatr Narodowy pt. ,,Marzenia do spełnienia". Główni bohaterowie: Tola i Janek są przykładem, że każde marzenie, nawet takie najmniejsze, może sie spełnić, jeśli tylko tego bardzo pragniemy.
30 września przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do lasu. Nasz przewodnik, pani Ania Halwa przygotowała wiele ciekawostek. Zanim dzieci przekroczyły ,,bramę lasu", musiały zdać egzamin ze znajomości zasad zachowania sie w lesie. Wszyscy zdali go pomyślnie. Przedszkolaki poznały nazwy drzew, nasłuchiwały i rozpoznawały odgłosy, a także wyszukiwały miejsca porośnięte mchem. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa kamykami oraz wykonanie kompozycji z roślin na palecie. Wszystkie pracowały z ogromnym zaangażowaniem. Były bardzo dumne z wykonanej przez siebie pracy.
Dnia 30 września 2013 roku uczniowie klasy VI pod opieką Pań: Ewy Pietrzyk i Urszuli Serewis, wzięli udział w zajęciach pod tytułem Z bajką i gliną, które odbywały się w Pracowni Ceramicznej Chata za wsią w Radogoszczy.
Zajęcia prowadziła Joanna Maria Chmielewska, autorka znanych uczniom książek Historia srebrnego talizmanu oraz Neska i srebrny talizman. Pisarka jest laureatką I nagrody księgarni Empik za najlepszą książkę dla dzieci w roku 2012 Niebieska niedźwiedzica.
Szóstoklasiści mieli możliwość twórczego zaprezentowania wymyślonych przez siebie historii, a także ulepienia z gliny jej bohatera. Po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie możliwość obejrzenia wytworów prac naszych szkolnych twórców.
Uczniowie przy wspólnym ognisku poznali też swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Radogoszczy.
Przełom września i października upłynął w naszej szkole pod miłym akcentem. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami świętowały Dzień Chłopaka. Były gry i zabawy, konkursy, słodkie poczęstunki. Nie mogło oczywiście zabraknąć prezentów dla"płci brzydkiej". :D
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu było organizatorem rajdu pieszego i rowerowego do Leśnictwa Radostów. Rajd pod hasłem "Czyste powietrze - to Twój ruch" odbył się w dniu 25 września 2013 roku. Z naszej szkoły w tym przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie klasy IV, którzy pod opieką pani Halwy oraz pani Konopskiej wzięli udział w rajdzie pieszym. Natomiast klasa V z panią Kalinowską i dwojgiem rodziców uczestniczyła w rajdzie rowerowym. Odbyło się spotkanie z leśnikami, a na zakończenie uczniowie piekli na ognisku kiełbaski.
Drodzy szóstoklasiści!
W kwietniu 2014r. będziecie pisać powszechny, obowiązkowy sprawdzian z wiedzy ogólnej. Celem sprawdzianu jest zbadanie stopnia opanowania wybranych podstawowych umiejętności ponadprzedmiotowych takich jak:
* czytanie
* pisanie
* rozumowanie
* korzystanie z informacji
* wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Standrady wymagań publikuje CKE, czyli Centralna Komisja Egzaminacyjna [czytaj]
Formy zadań są nastepujące:
* pisanie dłuższego tekstu na zadany temat
* rozwiązywanie zadań wymagających wielu różnych czynności, zapisywanie ich, przedstawiając tym samym swoje rozumowanie
* rozwiązywanie zadań poprzez podanie pojedynczego słowa, liczby, wyrażenia itp.
* uzupełnianie luki odpowiednim wyrazem lub wyrażeniem
* wybieranie prawidłowej odpowiedzi spośród kilku propozycji
* dobieranie wyrazów czy wyrażeń według określonych kryteriów wykorzystywanie wiedzy w praktyce.
Wszystkie zadania łączy motyw przewodni, bliski doświadczeniom uczniów. Nie ma podziału zadań na przedmioty szkolne!
Czas trwania:
Na napisanie sprawdzianu macie 60 minut. Uczniowie z dysleksją piszą o 30 minut dłużej.
Wyniki:
W czerwcu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) przesyła wyniki do szkoły. Maksymalnie możecie zdobyć 40 punktów (20 pkt. z zadań otwartych i 20 pkt. z zamkniętych).
Sprawdzian jest obowiązkowy. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Przygotuj się do sprawdzianu!
Aby lepiej przygotować się do sprawdzianu rozwiążcie testy z lat ubiegłych. Bezpośrednie linki do testów znajdują się poniżej.
Sprawdzian z 2013 roku+ klucz odpowiedzi 2013
Sprawdzian z 2012 roku [pobierz] + klucz odpowiedzi 2012 [pobierz]
Sprawdzian z 2011 roku [pobierz] + klucz odpowiedzi 2011 [pobierz]
Sprawdzian z 2010 roku [pobierz] + klucz odpowiedzi 2010 [pobierz]
Sprawdzian z 2009 roku [pobierz] + klucz odpowiedzi 2009 [pobierz]
24 września przedszkolaki z Kościelnika odwiedziły strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu. Dzieci zapoznały się z pracą strażaków, ubiorem oraz sprzętem niezbędnym do wykonywania różnych zadań. Największą atrakcją było testowanie węża strażackiego. Wizytę strażakom złożyły także 'pierwszaki'.
19 września odbyła się impreza integracyjna oddziału przedszkolnego z udziałem dzieci, rodziców oraz wychowawczyń. Największą atrakcją okazało się wykonywanie ziemniaczanych stempelków.
W roku szkolnym 2013-2014 oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku liczy 31 przedszkolaków, w tym dziesięciu 5-latków i dwudziestu jeden 6-latków. Wszystkie dzieci zostały objęte nowoczesnym programem Multimedialne przedszkole, z e-przedszkolakiem izerskim szlakiem. W ramach programu przedszkolaki uczestniczą w zajęciach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, aparatu fotograficznego, laptopa i wizualizera.