12 maja 2015 roku uczniowie klas II-VI wyjechali w podróż do Wrocławia. Najpierw obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Baśniowy mostek czarownic" w gmachu TVP Wrocław, następnie zjedliśmy pyszny posiłek w "Restauracji Letniej", ochłodziliśmy się lodami i poszliśmy do Afrykarium. Podwodny świat zrobił na nas niesamowite wrażenie. Poczuliśmy klimat lasu tropikalnego, ale na szczęście nie było moskitów. W zoo czekał na nas król Julian z rodziną, niedźwiedzie, nosorożce, małpy, żyrafy, uśmiechnięte lamy, przyczajony tygrys i wiele innych dzikich zwierząt. Nie odwiedziliśmy wszystkich, dlatego chętnie za jakiś czas tam wrócimy.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka klasy VI do Gdańska.
24 kwietnia 2015 roku już po raz piętnasty pasjonaci pieszych wędrówek wyruszyli w trasy wybrane i dostosowane do swoich możliwości. A wszystko to w ramach organizowanego corocznie przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu rajdu pod nazwą "3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki". Coraz większą popularnością cieszy się i w naszej szkole taka forma turystyki. Z każdym rokiem mamy więcej chętnych uczniów. Liczna grupa niezawodnych rodziców, pomaga nam we wspólnym kształtowaniu postaw prozdrowotnych u młodego pokolenia.
23 kwietnia uczniowie klas 0-III wybrali się do lubańskiego kina Wawel, gdzie po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej "Kino Szkoła". Lekcja składała się z dwóch części. W pierwszej części odbyła się pogadanka na temat "Jak być uważnym ekologiem". Nasi uczniowie są świadomi zagrożeń dla naszego środowiska i planety oraz wiedzą, że ekolog potrafi znaleźć najlepsze rozwiązanie dla rożnych problemów, których człowiek przysparza naturze.
W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli z zainteresowaniem film pt. "Wielki niedźwiedź". Fabuła filmu opisuje relacje miedzy rodzeństwem oraz traktowanie Wielkiego Niedźwiedzia przez dzieci i osoby dorosłe. Wskazuje również na podobieństwa i różnice pomiędzy zwierzętami i ludźmi. Wyjaśnia znaczenie sformułowania, że zwierzęta, "trzeba traktować po ludzku". Film jest przykładem, że można znaleźć dobre rozwiązanie dla wszystkich stron sporu.
Dnia 21 kwietnia 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I – III. Temat konkursu: "Świat wokół nas". Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Przystąpiło do niego 20 uczniów. Młodzi artyści z wielkim przejęciem prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Jury w składzie: p. Halina Frencer, p. Jolanta Świerczyńska, p. Teresa Kowalczyk i p. Anita Kocuła po długich naradach wyłoniło trzech laureatów, a pozostałym uczestnikom postanowiło przyznać wyróżnienia.
Laureatami zostali: Kamila Jagielska, Karolina Bednarska i Szymon Chrząścik.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 17 kwietnia 2015 roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w Sesji Młodych Ekologów Powiatu Lubańskiego. Byli to uczniowie klasy IV – członkowie szkolnego koła ekologicznego: Zwoliński Konrad, Majer Kamil i Kuczyński Arkadiusz. W tym roku temat sesji był następujący: ,,Łuny nad domami, czyli o tym, w jaki sposób zapobiegać skażeniu światłem”. O zanieczyszczeniach światłem rzadko się mówi, a one przecież istnieją, są i mają niekorzystny wpływ na środowisko.
Nikt nie kwestionuje potrzeby i dobroczynego wpływu eklektyczności na nasze życie. Oświetlenie różnych miejsc nocą jest bardzo przydatne, często przecież niezbędne, ale istnieje też inna, tak zwana ,,Ciemna strona światła”. Na zajęciach kółka ekologicznego mieliśmy cykl zajęć poświęconych temu zagadnieniu. Ich efektem był wykonany przez uczniów plakat. I właśnie ten plakat został zaprezentowany i omówiony na sesji przez naszych reprezentantów.
W dniu 27 marca 2015 roku w Lubaniu odbył się powiatowy konkurs wiedzy o prawidłowej gospodarce odpadami. Organizatorem było Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu.
Szkołę naszą reprezentowały 2 drużyny: reprezentacja klas I-III oraz reprezentacja klas IV-VI. W skład drużyny klas starszych wchodzili: uczeń klasy IV Marcel Kołodziej, uczeń klasy V Marcel Kuberna oraz uczeń klasy VI Piotr Sołtys. Uczniowie ci zajęli V miejsce. Natomiast drużyna klas młodszych w składzie: Amelia Jędrych z klasy Ib, Szymon Pietrykowski z klasy II oraz Wiktor Łazarowicz z klasy III odniosła sukces i zdobyła II miejsce. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Anna Halwa.
Multimedialne przedszkole prężnie działa w Kościelniku. Zajęcia przy tablicy multimedialnej zachęcają do działania, pomagają przełamywać bariery, uczą poprzez zabawę. Wśród dzieci nawiązała się już nić przyjaźni.
Efektem kuchennych rewolucji w oddziale przedszkolnym była pyszna sałatka ziemniaczana wykonana krok po kroku przez naszych małych kucharzy. Przedszkolaki udowodniły po raz kolejny, że siła tkwi w grupie. Po ciężkiej pracy przyszła pora na degustację. Smakowało wyśmienicie.
Mali przyrodnicy z oddziału przedszkolnego poczynili pierwsze kroki w poznawaniu otaczającego świata. Wyprawa w nieznane zachęciła do bliższego kontaktu ze światem roślin i zwierząt. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie za pomocą zmysłów. Zapoznały się z budową liścia, poznały zwyczaje dżdżownicy i ślimaka.
Rudolf i Mona w oddziale przedszkolnym
Oddział przedszkolny odwiedzili czworonożni przyjaciele. Żółw Rudolf od razu zdobył serca naszych przedszkolaków i udowodnił, że powiedzenie powolny jak żółw nie koniecznie jest prawdziwe. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach pt. Spotkanie z psem, prowadzonych przez panią pedagog i kynoterapeutę Urszulę Serewis. Dzieci zgłębiały wiedzę na temat opieki nad czworonożnym przyjacielem. Poznały kilka komend i pozycję obronną w przypadku spotkania agresywnego psa. Główna bohaterka suczka Mona wie jak zaprzyjaźnić się dziećmi.
Mali artyści z oddziału przedszkolnego zmierzyli się z pracami „malarskimi”. Tym razem nie pędzle lecz dłonie posłużyły jako narzędzia pracy. Efekt był doskonały. Przedszkolną gazetkę zdobią smoki wawelskie, zimowe krajobrazy i ręcznie malowane wiosenne kwiaty.
Chłopcy z klasy V stanęli na wysokości zadania i miło zaskoczyli koleżanki ze swojej klasy. W tym roku udało im się to wyjątkowo. Samodzielnie, w tajemnicy przed dziewczynkami z klasy i wychowawczynią, przygotowali prawdziwe przyjęcie. No i oczywiście nie zabrakło też upominków. Najwięcej radości sprawiły konkursy i zabawy. Gra Twister od uczestników wymagała nie lada sprawności fizycznej i niestety nie udało się namówić wychowawczyni do udziału w tej zabawie. Ale przy innych zabawach nie było już taryfy ulgowej i pani Anna Halwa musiała wykonywać np. najśmieszniejszą minę oraz polecenie wydane przez jednego z uczniów.
Z przyjemność chodzi się do szkoły, w której spotykają nas tak miłe niespodzianki.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie mieli okazję skorzystać z bardzo różnorodnej oferty przygotowanych dla nich zajęć. Dla młodszych uczniów pani Halinka zorganizowała zajęcia z tablicą multimedialną. Pani Jola natomiast zaproponowała zajęcia plastyczne, na których dzieci malowały farbami na materiale. Pan Darek zaoferował uczniom klas IV-VI intensywne ćwiczenia przy konsoli wideo z kontrolerami ruchowymi. Była okazja, aby spróbować swoich sił w wirtualnym tenisie stołowym, piłce siatkowej, czy w grze tanecznej. ;) Była też okazja poruszać się w świecie ralnym, podczas wyjazdu na basen do Bolesławca. Opiekę nad amatorami wodnego szaleństwa sprawowali pani Gosia i pan Darek.
Dla miłośników prac ręcznych pani Ania zorganizowała kolejne już zajęcia decoupage. Już po raz koleiny zapaleńcy tej kreatywnej techniki ozdabiania przedmiotów mieli okazje do spotkania i "puszczenia wodzy" swojej wyobraźni. Kto już chodź raz pracował tą techniką, ten wie, jak dużo daje radości, zadowolenia z własnoręcznie wykonanego dzieła. A przy okazji pracowaliśmy w miłym towarzystwie, atmosfera była wyjątkowa, integrująca uczniów z różnych klas. Należy dodać, że technika ta jest korzystna również dla środowiska – pomaga ograniczyć ilość odpadów. Nadawaliśmy nowy wygląd starym, często zapomnianym, niepotrzebnym już przedmiotom, które zalegały w naszych domach.
Uczestnikom tak bardzo spodobały się zajęcia , że umówiliśmy się na kolejne spotkanie przed świętami wielkanocnymi. Tym razem będziemy ozdabiać przedmioty w barwach wiosennych oraz oczywiście wykonamy pisanki tą techniką.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje
w okna zagląda i nasłuchuje.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie.
5 grudnia 2014 roku, w przeddzień imienin Mikołaja, wszystkie dzieci w naszej szkole zgromadziły się w sali gimnastycznej i z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa. A On wciąż się nie pojawiał…
Panie próbowały skrócić oczekiwanie konkursami i zabawami. W końcu pomogło wspólne wołanie oraz pomoc Śnieżynek i małych Mikołajków. Mikołaj mocno zasapany, z wielkim workiem dotarł do naszej szkoły. Najmłodsze klasy przywitały Gościa piosenkami, starsze wierszykami.
Mikołaj, chociaż był mocno zmęczony, w towarzystwie tak miłych dzieci od razu odzyskał siły i rozpoczął z nimi zabawę „śnieżnymi kulami”, które co chwilę wydobywał ze swego wora. Potem Mikołaj zasiadł na swoim tronie i obdarował prezentami wszystkie dzieci i prosił, aby zawsze były grzeczne. Niestety, wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Mikołaj ruszył w dalszą podróż, aby dotrzeć także i do innych dzieci.
18 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku gościliśmy ks. Biskupa Zdzisława Kiernikowskiego wraz z ks. proboszczem tutejszej parafii Czesławem Misiewiczem.
Pani dyrektor Iwona Kalinowska-Tymińska, uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji przywitali niecodziennego gościa. Uczniowie pod kierunkiem pani katechetki Alicji Siegieńczuk przygotowali przedstawienie Zagubiona owieczka, które bardzo się spodobało przybyłym. Następnie ks. Biskup skierował do zebranych słowo na temat Kim jest pasterz? Dzieci pilnie słuchały, a następnie chętnie nawiązały rozmowę z szacownym gościem.
Ks. Biskup rozmawiał nie tylko z dziećmi, ale interesujący okazał się dla niego również temat związany z wyzwaniem, jakim jest praca współczesnego nauczyciela i problemy codzienności szkolnej. Biskupa interesowała też współpraca szkoły z parafią w kontekście współodpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia.
27 listopada w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku odbyły się zajęcia pokazowe dla rodziców i zaproszonych gości, promujące wdrażany program Multimedialne przedszkole – program edukacji przedszkolnej. Z e-przedszkolakiem izerskim szlakiem.
Są dziwy w niebie i na ziemi, o których
ani śniło się waszym filozofom.
W. Shakespeare
Uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Kościelniku podjęli się trudnego zadania, jakim było wystawienie dramatu romantycznego naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza pt.: Dziady cz.II. Reżyserem spektaklu jest pani Iwona Kalinowska-Tymińska.
Przygotowania trwały dwa miesiące. Najpierw żmudna praca nad „oswojeniem” scenariusza i zrozumieniem treści sztuki. Następnie próby, ciągłe powtarzanie, przygotowywanie strojów i elementów dekoracji. Gdy wszystko było gotowe, nadszedł czas premiery, która miała miejsce 11 listopada w świetlicy wiejskiej w Kościelniku. Następnie sztukę uczniowie wystawili w szkole na zebraniu rodziców. Widownia bardzo entuzjastycznie przyjęła i oceniła wysiłki młodych aktorów. Brawom nie było końca. Warto sięgać po ambitny repertuar, zaufać wychowankom, posłuchać tego, co im w duszach gra, a wtedy można przenosić góry, dostrzec piękno i sens pracy nauczyciela.
31 października odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowanie na ucznia. Do tego dnia uczniowie klas pierwszych przygotowywali się wytrwale. Pierwszaki musiały wykazać się wieloma umiejętnościami oraz przejść próbę wiedzy. Swoją odwagę udowodniły podczas jedzenia cytryny i smakowania kredy szkolnej. Wszyscy zdali egzamin. Po złożeniu ślubowania i pasowania przez Panią Dyrektor ogromnym ołówkiem, zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku. Obdarowano ich dyplomami i upominkami przygotowanymi przez uczniów klas starszych oraz rodziców. W klasach czekał na nich słodki poczęstunek.
W dniu 13 października 2014 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła o godzinie 10:00 na sali gimnastycznej. Obecni byli wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie, wójt gminy Lubań Zbigniew Hercuń, przewodnicząca Rady Rodziców Krystyna Winiarczyk oraz niektórzy rodzice. W tym roku apel przygotowali uczniowie klasy V pod czujnym okiem wychowawczyni pani Anny Halwa. Swój "pokaz mody" zaprezentowali również przedstawiciele samorządu szkolnego.
Wszyscy dobrze się bawili, przedstawienie przygotowane było "na wesoło". Klasa V wcieliła się w pracowników naszej szkoły. Szczególnie śmiesznie wyglądali chłopcy poprzebierani za panie nauczycielki. Potem też było zabawnie. Szkolna moda na wesoło spodobała się wszystkim obecnym. Na zakończenie uczniowie reprezentujący samorząd uczniowski złożyli pracownikom szkoły życzenia oraz wręczyli po symbolicznym kwiatku w imieniu społeczności uczniowskiej.
Głos zabrał wójt gminy - złożył życzenia i kwiaty na ręce pani dyrektor Iwony Kalinowskiej – Tymińskiej. Do życzeń przyłączyła się również Rada Rodziców naszej szkoły.
30 września odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniów z klas IA i IB oraz rodziców i wychowawczyń. Odśpiewana przez wszystkie dzieci piosenka "Ziemniaczki" wprowadziła wszystkich zebranych w radosny nastrój. Nie było czasu na nudę. Dzieci i ich opiekunowie zaangażowali się w ozdobienie przygotowanymi przez siebie stempelkami ogromnych ziemniaków z brystolu. Naszej imprezie towarzyszyły zabawy integracyjne oraz konkurencje sportowe. Po takiej aktywności nadszedł czas na biesiadę. Pieczone kiełbaski i ziemniaki smakowały wybornie.
Nasza szkoła w dniu 18 września 2014 roku uczestniczyła w programie edukacyjno-warsztatowym "Zielony Rower" realizowanym już od kilku lat przez Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie" oraz Nadleśnictwo Świeradów. W projekcie tym uczestniczyło 30 szkół powiatu lubańskiego i lwóweckiego. Zajęcia prowadzili leśnicy, którzy przyjechali z całej Polski, aby walczyć o tytuł najlepszego edukatora edukacji leśnej. Ciekawostką tego przedsięwzięcia było to, że leśnicy wyruszyli do szkół z Zamku Czocha rowerami. Taki sposób dotarcia na miejsce miał za zadanie dodatkowo promować zdrowy, ekologiczny styl życia.
Do naszej szkoły dotarło czterech leśników: dwóch panów z Nadleśnictwa Świeradów i dwóch z Nadleśnictwa Lwówek. Już kilka dni wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania do tego dnia.
Udekorowaliśmy szkołę w plakaty i gazetki o tematyce leśnej. Dominującym kolorem w szkole stał się zielony. Uczniowie i nauczyciele w tym dniu również przywdziali zielone ubrania. Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Pani dyrektor Iwona Kalinowska-Tymińska powitała leśników. Następnie każda klasa po kolei witała leśników zawołaniem, piosenką bądź to wierszykiem. Członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego przygotowali na ten dzień przedstawienie pt "W lesie".
Wcześniej już bo w poniedziałek 15.09.2014r. przeprowadziliśmy w klasach IV-VI test wiedzy o lesie.
Najlepsi uczniowie:
1. Przemek Jagielski klasa V
2. Kamil Majer kl. IV
3. Dawid Pełka kl V.
Dodatkowo uczeń klasy VI Mateusz Łoszewski otrzymał wyróżnienie. Dla wymienionych uczniów leśnicy przywieźli nagrody.
W zajęciach prowadzonych przez leśników uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Każdy z leśników prowadził zajęcia według własnego pomysłu. Następnie drużyny edukatorów były oceniane przez dzieci, dyrekcję szkoły oraz nauczycieli. Przeprowadzone działania pozwoliły na wyłonienie liderów edukacji leśnej, a szkoła zyskała korzyści dydaktyczne, ciekawe prowadzenie zajęć przez praktyków oraz zostaliśmy wyróżnieni specjalnym bonem prezentowym w wysokości 400 zł na zakup pomocy naukowych ufundowanym przez Urząd Miasta Świeradów - Zdrój dla szkoły najlepiej przygotowanej do Święta Lasu w ramach programu. Koordynatorką działań podjętych w szkole w ramach programu była nauczycielka przyrody p. Anna Halwa.
1 wrzesień 2014 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
Plan dowozu uczniów do szkoły:
Wyjazd uczniów tzw. Księginki - godz. 7.30
Planowane przystanki:
1) Szyszkowa Szkoła
2) Kościelniki Górne
3) Kościelniki Średnie n/ż
4) Kościelniki Średnie
5) Szkoła Podstawowa w Kościelniku - przyjazd godz. 7.50
godz. 8.00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym
godz. 9.00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
odwóz - godz. 10.05