Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych.
Podczas zajęć dydaktycznych na plantacji Państwa Wiszniewskich, uczniowie klasy III A zobaczyli jak wygląda uprawa truskawek w tunelach. Poznali niektóre jej gatunki oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje, aby mogła być tak słodka i pachnąca. Chętnie wymieniali jej zastosowanie. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że truskawki kryją w sobie całe bogactwo witamin oraz liczne właściwości upiększające. Nasi gospodarze przygotowali dla uczniów zadanie praktyczne, polegające na złożeniu skrzynki do hodowli truskawek.
W dniu 13 września 2016 roku uczestniczyliśmy w VII edycji programu edukacyjno-warsztatowego "Zielony Rower". Organizatorami tej akcji byli: Leśny Kompleks Promocyjny "Sudety Zachodnie" oraz Nadleśnictwo Świeradów. Ten dzień był jednocześnie w naszej szkole Dniem Lasu. Uczniowie i nauczyciele przygotowali się do tego dnia bardzo solidnie: wspólnie udekorowaliśmy szkołę i boisko w klimacie leśnym, uczniowie klasa IIIa pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali przedstawienie o lesie, każda klasa powitała leśników w inny sposób (piosenki, wierszyki, wesołe zawolania). Wszyscy ubraliśmy się w tym dniu na zielono. Edukatorzy edukacji leśnej przeprowadzili w naszej szkole zajęcia w dwóch grupach. Klasy IV i V uczestniczyły w grze terenowej, a następnie w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem darów lasu. Uczniowie i nauczyciele ocenili zajęcia bardzo wysoko. Leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów koło Warszawy spisali się na medal (okazało się, że zostali wybrani najlepszymi edukatorami edukacji leśnej tej edycji).
Klasy I i II uczestniczyły w zajęciach na boisku szkolnym z panią leśnik, która przyjechała do nas z Nadleśnictwa Nowa Sól. Te zajęcia również były ciekawe, dostosowane do wieku dzieci, poprzeplatane konkursami i zabawami o tematyce leśnej. Wszyscy uczestniczy projektu zostali obdarowani upominkami przez naszych gości. Uczniowie uczestnicząc w tym projekcie uzyskali korzyści dydaktyczne, ale także podwyższyli swoją świadomość społeczną, co da w przyszłości korzyści dla środowiska leśnego.
Wykaz podręczników do lekcji religii na rok szkolny 2016/2017 do zakupienia we własnym zakresie:
Klasa I
Żyjemy w Bożym Świecie
Wydawnictwo Jedność - Kielce
Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak
Klasa II
Idziemy do Jezusa
Wydawnictwo Jedność - Kielce
Autorzy: D. Kurpiński, J. Snopek
Klasa III
Mały Katechizm - Przygotowanie do I Spowiedzi i Komunii Św.
Wydawnictwo Świętego Krzyża - Opole
Klasa IV
Zaproszeni przez Boga
Wydawnictwo WAM - Kraków
Autorzy: A Banasiak, ks. R. Bednarczyk
Klasa V
Obdarowani przez Boga
Wydawnictwo WAM - Kraków
Autorzy: A Banasiak, ks. K. Kantowski
Klasa VI
Przemienieni przez Boga
Wydawnictwo WAM - Kraków
Autorzy: A Banasiak, s. E. Frenc
Moduł WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2016/2017 został zmodyfikowany
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szczeliniec - wycieczka klasy VI.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Skąd się bierze miód - klasa IIa z wizytą w pasiece.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jubileusz 70-lecia Szkoły.
25 kwietnia sala lekcyjna klasy IIA zamieniła się w pracownię ceramiczną. Uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki z ,,Chaty za wsią” w Radogoszczy, uczestniczyli w zajęciach z gliną. Zadaniem uczestników warsztatów było samodzielne wykonanie doniczki. Najpierw wszyscy uważnie wysłuchali instrukcji wraz z pokazem, po czym zabrali się do pracy. Wbrew pozorom, nie było to łatwe zadanie. Każdy uczeń osiągnął wyznaczony cel. Teraz czekamy z niecierpliwością, aż doniczki zostaną wypalone i wrócą do szkoły. Wtedy każdy będzie mógł ją ozdobić według własnego pomysłu. Pracę dzieci uwieńczą osobiście zasadzone w nich kwiaty, a następnie pielęgnacja roślin już we własnych domach.
Z roku na rok coraz większą popularnością w naszej szkole, cieszy się rajd pieszy "Łużyckie Wędrówki", w którym bierze udział liczna grupa dzieci z klas młodszych jak i ich rodziców. Ponad 70-osobowa grupa pokonała trasę 6 km. Towarzyszące na trasie zmęczenie naszym najmłodszym piechurom, zrekompensował pobyt na placu zabaw oraz wizyta w lodziarni.
Starsi uczniowie naszej szkoły wybrali trasę o długości 15 km. Pokonali ją bez marudzenia - brawo!
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, w naszej szkole jest prawdziwym świętem. W tym roku apel z okazji Dnia Ziemi przygotowała wraz ze swoim wychowawcą klasa IIA. Było to przedstawienie pt. ,,Na wysypisku śmieci”. Uczniowie wcielili się w role odpadów: puszki, gazety, reklamówki i butelki plastikowej oraz pojemników do segregacji. Dzieci w prosty sposób pokazały, jak wielką rolę w dbaniu o środowisko odgrywa segregacja odpadów, z których pozyskać można nowe i pożyteczne produkty. Widzowie docenili kunszt aktorski dzieci oraz samodzielnie wykonane rekwizyty oraz dekoracje.
W dniu 21.04. 60-osobowa grupa uczniów z klas młodszych wraz ze swoimi opiekunami skorzystała z zaproszenia Regionalnego Centrum Ekologicznego w Lubaniu i uczestniczyła w Koncercie Lubańskiej Wiosny Ekologicznej. Wspaniale dobrany do potrzeb młodych odbiorców repertuar, a szczególnie występ grupy tanecznej z Gimnazjum nr 1 w Lubaniu, sprawił, że nawet najbardziej "oporni" na muzykę, włączyli się do wspólnej zabawy.
Moduł ZASADY REKRUTACJI W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 został zmodyfikowany
Na wywiadówce w dniu 27 stycznia członkowie Koła teatralnego z naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie pt. ”Ty także byłeś mały”. Sztuka w sposób humorystyczny porusza problemy dzieci i ich komunikacji z dorosłymi. Główną rolę, pechowego chłopca Adasia, zagrał uczeń klasy IV Adam Fedorowicz. Świetnie potrafił się wcielić w chłopca, który jest trochę leniwy, trochę ma pecha. Rodzice mu dokuczają a siostra wyśmiewa. Nagle zasypia i odwiedzają go postacie z bajki m.in. Pan Kleks, Szpak Mateusz, dzieci, które są czasami biedne, dla których rodzice nie zawsze mają czas i nie zawsze ich słuchają. Dzieci apelują do dorosłych o uwagę i zrozumienie. Potrafią dostrzec jednak, że czasami dorośli starają się najlepiej jak mogą, a one marudzą, stroją fochy…
Młodzi aktorzy zagrali bardzo dobrze wyznaczone im role, zebrali sporo oklasków. Na drugi dzień pokazali spektakl swoim koleżankom i kolegom. Im też przedstawienie przypadło do gustu. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Opiekun koła teatralnego mgr Ewa Pietrzyk
8 grudnia odwiedziła naszą szkołę pani Agata z Zagrody Edukacyjnej "Kowalowe Skały” mieszczącej się we Wrzeszczynie. Nasz gość opowiedział o zwierzętach hodowanych w ich gospodarstwie, a szczególnie o owcy rasy "Wrzosówka”. Pani Agata przywiozła ze sobą wełnę z tego gatunku owcy. Podczas prezentacji filmu uczniowie mogli obserwować strzyżenie owiec, a także proces tworzenia filcu. W zajęciach z wełną wzięło udział 76 uczniów. Młodsze dzieci wykonały aniołka, a starsze wianek. Podczas zajęć dzieci wykazały się umiejętnością słuchania i działania według instrukcji. Był również czas indywidualnej pracy twórczej, w wyniku której powstały oryginalne ozdoby. Zobaczcie sami…
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka "Poszukiwanie Mikołaja".
4 grudnia odświętnie ubrani, z bijącymi serduszkami, zebraliśmy się w sali gimnastycznej, oczekując przyjścia Świętego Mikołaja. Czas oczekiwania wypełniły nam zabawy oraz quiz. Po trzykrotnym przywołaniu Świętego, pojawił się. Powitaliśmy go wierszem oraz brawami. Utrudzony gość zasiadł na tronie, aby odpocząć oraz wysłuchać wierszy i piosenek przygotowanych przez poszczególne klasy. Otrzymał również w prezencie "kosz” witamin, które pomogą zachować Mu dobre zdrowie. Mikołaj odzyskał siły. Zatańczył wspólnie z nami, a potem zasiadł na przygotowanym miejscu i obdarowywał dzieci oraz dorosłych podarkami. Mimo pośpiechu, nasz Gość uczestniczył w sesji fotograficznej z chętnymi klasami. Na pożegnanie obiecał, że znów za rok nas odwiedzi.