Zakończyliśmy dziś rok szkolny. Jak co roku miał miejsce uroczysty apel, na którym w rytm poloneza pożegnała się z nami najstarsza klasa. Przekazała ona klasie siódmej insygnia szkoły, czyli godło i klucz oraz złożyła na ręce Pani Dyrektor tablo. Nastąpiła zmiana chorążego i asysty pocztu sztandarowego. Najlepsi uczniowie naszej szkoły odebrali świadectwa z biało czerwonym paskiem oraz nagrody, a najlepsi z najlepszych otrzymali z rąk Pani Wójt stypendia. Na koniec uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym zasiedli w swoich ławkach na spotkaniach z wychowawcami, którzy wręczyli im upragnione świadectwa.
Prezentujemy list Ministra Edukacji na zakończenie roku szkolnego 2021/2022:
Warszawa, 22 czerwca 2022 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,
rok szkolny 2021/2022 był czasem wielu ważnych i potrzebnych zmian w polskiej edukacji. Realizowaliśmy przedsięwzięcia ukierunkowane na wspieranie wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, budowanie kompetencji przyszłości oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, który powinien odpowiadać na wyzwania XXI wieku.
Zainicjowaliśmy program „Laboratoria Przyszłości”. Na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego, w tym drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań, przeznaczyliśmy rekordową sumę 1 mld zł. Wszystko po to, aby młodzi ludzie w każdej szkole mogli prowadzić ciekawe eksperymenty, uczyć się pracy w grupie, rozwijać własne talenty, a także zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.
Już w pierwszych tygodniach roku szkolnego 2021/2022 uczniowie i nauczyciele wyjechali na wycieczki szkolne dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. Młodzi ludzie odwiedzali miejsca związane z naszą historią i kulturą oraz największymi osiągnięciami nauki. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkolnych, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu wsparcia finansowego i rozwoju programu. Uruchomiliśmy projekt „Poznaj Polskę na sportowo”, którego celem jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenie uczniów do uprawiania sportu.
Chcemy, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób, poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. Służą temu także Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które powstają w całej Polsce. Dzięki tym małym centrom nauki uczniowie z mniejszych miast i miejscowości mogą rozwijać swoją kreatywność, poznawać osiągnięcia nauki oraz zjawiska otaczającego nas świata blisko swojej szkoły i miejsca zamieszkania.
Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kształcenia na odległość, w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy programy wsparcia uczniów po okresie pandemii, takie jak „WF z AWF” czy „Dobrze widzieć”. Przedsięwzięcia były związane zarówno ze zdrowiem oraz kondycją fizyczną dzieci i młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. Od marca w szkołach realizowane są zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Cieszę się również, że udało się wprowadzić przepisy, które pozwalają na zwiększenie liczby specjalistów oraz wsparcia finansowego na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Ostatnie miesiące obecnego roku szkolnego były pod wieloma względami szczególne. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że do polskich szkół trafiły tysiące dzieci zza naszej wschodniej granicy. Wprowadziliśmy elastyczne przepisy, które umożliwiły włączanie ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji. Ich adaptacja w nowym środowisku nie byłaby jednak możliwa bez ogromnej empatii, wrażliwości i ofiarności całych społeczności szkolnych. Młodzi ludzie, a także ich nauczyciele zdali egzamin z otwartości i serdeczności. Swoim ukraińskim kolegom i koleżankom okazali wsparcie w momencie, w którym najbardziej tego potrzebowali. Z całego serca za to dziękuję!
W przededniu wakacji życzę uczniom, nauczycielom i rodzicom dobrego odpoczynku. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi będzie to czas pełen przygód, odkrywania nowych miejsc i realizowania pasji. Gratuluję sukcesów edukacyjnych i wychowawczych. Jestem przekonany, że z dumą odbierzecie szkolne świadectwa. Słowa uznania kieruję do nauczycieli i wychowawców, dziękując za przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw młodych ludzi. Życzę Państwu, aby czas letniego odpoczynku pozwolił na wytchnienie od codziennych obowiązków.
Serdecznie pozdrawiam także społeczność szkół polonijnych na całym świecie. Dziękuję nie tylko za trud nauczania języka polskiego, ale także za promowanie polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego poza granicami naszego kraju.
Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
20 czerwca klasa VII udała się w podróż pociągiem do Jeleniej Góry. W kinie Helios obejrzeliśmy przygody "Pana Wilka i spółki". Spacer po mieście musiliśmy niestety trochę skrócić, bo pogoda miała inne plany. XDD
Dziś w naszej szkole pojawiły się Smerfy, a wraz z nimi popcorn, prażynki i soczki. Grupa rodziców uczniów z klasy 5 sprawiła dzieciom wielką niespodziankę. Wraz z Nimi zawitała do naszej szkoły radość. Dzieci zajadały, tańczyły i robiły sobie fotografie z bohaterami bajek.
7 czerwca uczniowie klas I-III oraz kilka koleżanek i kolegów z klas starszych pojechali na wycieczkę do Zoo we Wrocławiu. Podróż upłynęła przy śpiewach w autokarze, niektórzy spali, żeby nabrać sił do zwiedzania zoo. Odbyliśmy w pierwszej kolejności rejs statkiem Goplana po Odrze, później poszliśmy odwiedzać zwierzaki w Afrykarium i na powietrzu. Pod koniec złapał nas deszcz, ale byliśmy zabezpieczeni, wiec nie zepsuł nam wycieczki. Wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.
W piątek 3 czerwca klasy IV i V odwiedziły Zamek Chojnik. ;)
Dzień Dziecka to najpiękniejszy dzień w roku. Przedszkolaki dzisiaj wyruszyły na piknik. Bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę, tańczyły, bawiły się chustą animacyjną, puszczały bańki mydlane i zjadły baaaaardzo duuuużo słodyczy!!! Wypiły też szampana, a lody zostawiły na jutro. Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom za wspaniałą niespodziankę!
1 czerwca spędziliśmy nie w szkolnych ławkach, ale na boisku szkolnym. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych stacjach (m.in. rzutki, skakanka, ringo). Młodsze klasy wzięły również udział w wyścigach rzędów. A po fizycznym wysiłku przyszedł czas na kiełbaski z grilla i oczywiście coś słodkiego. :)))
Przypominamy, że w dniach 24, 25 i 26 maja klasa ósma pisze egzamin. Uczniowie klas I-VII zostają w tych dniach w domach.
Odwóz uczniów po egzaminie w godzinach: wtorek - godz. 12:15, środa - godz. 12:00, czwartek -godz. 11:30.
Uczniom klasy ósmej życzymy przysłowiowego połamania piór! ;)
A to ciekawe…
"Kiedy z powierzchni Ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia…"
Albert Einstein
20 maja to Światowy Dzień Pszczoły, który został uchwalony przez ONZ. Celem Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie. W tym dniu klasy III i IV uczestniczyły w interesujących zajęciach w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej. Prowadząca zajęcia, Pani Agnieszka Łasica przekazała nam wiele ciekawostek z życia pszczół oraz uświadomiła, jakie konsekwencje możemy ponieść, jeśli wyginą pszczoły.
19 maja naszą szkołę odwiedził astronom Pan Tomasz Lewicki. Na sali gimnastycznej rozstawił przenośne planetarium. W imitującej niebo nadmuchiwanej kopule każda z klas wzięła udział w pasjonującym seansie astronomicznym.
Dzisiaj koło teatralne działające w naszej szkole wystawiło dla przedszkolaków i młodszych klas teatrzyk kukiełkowy pt. „Tylko żabą”. Jest to historia o małej żabce, która postanawia zostać stokrotką. Ta decyzja jednak sprawia, że żabka znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie ponieważ na łąkę przychodzi bocian. Na szczęście stokrotki pomagają żabce uciec. Małym widzom bardzo podobał się występ, za który podziękowali aktorom gromkimi brawami.
12 maja dzieci z przedszkola odwiedziły Centrum Ekologiczne „Izerska Łąka”, gdzie uczestniczyły w warsztatach na temat „Mieszkańcy łąk”. Oglądaliśmy film o pszczołach, poznaliśmy różnice między pszczołą miododajną a pszczołą dziko żyjącą czyli trzmielem. Bawiliśmy się dużymi modelami owadów i pajęczaków. Łapaliśmy bańki mydlane i motyle na wodnej ścianie multimedialnej. Układaliśmy puzzle i wykonaliśmy świeczki z wosku pszczelego. Na zewnątrz oglądaliśmy domy owadów i pszczół, szukaliśmy ukrytych owadów. Na pożegnanie przypełznął do nas mały padalec. Wycieczka była udana i bardzo pouczająca.
W dniu 4 maja 2022r. klasy IV i III uczestniczyły w zajęciach terenowych w Świeradowie Zdroju. Zajęcia prowadziła pani leśnik z Nadleśnictwa Świeradów - Barbara Romaszewska. Słuchając opowieści o roślinach i zwierzętach Gór Izerskich wspólnie przeszliśmy ścieżkę edukacyjną „Przygoda w górach”.
Poznaliśmy dużo ciekawostek o samym Świeradowie, jego historii, turystyce, ciekawych miejscach oraz florze i faunie tych terenów.
Piękna nasza Polska cała - pod takim hasłem, zarówno starszaki jak i maluszki, pracowały w tym tygodniu poznając piękno naszego kraju. Nauczyły się piosenek i pląsów, zwiedzały najbliższą okolicę, poznały legendę o Warsie i Sawie. Wiedzą jak nazywa się nasze państwo, jaką ma flagę i godło, gdzie leżą góry i Morze Bałtyckie. Starszaki namalowały piękne, polskie krajobrazy i flagi a maluszki wykonały prawdziwą flagę.
Odkładana, przekładana, ale wreszcie się udało! 27 kwietnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. 38 uczniów i 4 opiekunów zapragnęło spotkać się ze Smokiem. ;)
Naszą przygodę rozpoczęliśmy jednak w Zabrzu. Na terenie Sztolni Królowa Luiza zobaczyliśmy unikatową ponad 100 letnią działającą maszynę parową oraz zwiedziliśmy interaktywną wystawę poświęconą ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalni. Następnie udaliśmy się na tereny kopalni węgla Guido, gdzie windą (w gwarze śląskiej nazywaną przez naszego przewodnika szolą) zjechaliśmy 320 metrów w głąb ziemi i przeszliśmy się korytarzami, w których jeszcze niedawno wydobywano węgiel.
Drugi dzień naszej wycieczki przeznaczony był w całości na Kraków. Zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, Rynek wraz z niesamowitym podziemnym muzeum, Kościół Mariacki oraz Collegium Maius. A na koniec zrobiliśmy sobie zdjęcie ze Smokiem. :)
Trzeciego dnia udaliśmy się do Wieliczki, gdzie po niekończących się schodach zeszliśmy do korytarzy kopalni soli. Ostatnim etapem naszej przygody było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.
Niezapomniane wrażenia! XD
22 kwietnia cała nasza szkoła wzięła udział w XX Jubileuszowym Międzynarodowym Rajdzie Pieszym IVV z cyklu "3 Dni - 3 Kraje - 3 Wędrówki". Dzień polski odbył się pod nazwą "Łużyckie Wędrówki". Klasy I-III wyruszyły w trasę 6-cio kilometrową, natomiast starsi mieli do przejścia odcinek o długości 10 kilometrów. Pogoda i nastroje dopisały wszystkim. XD
W piątek był Dzień Ziemi. Dzieciaki z naszego przedszkola nie zapomniały o tej ważnej uroczystości. Najpierw uczyły się jak segregować śmieci a później poszły wraz z paniami posprzątać teren wokół szkoły. Po ciężkiej pracy postanowiliśmy założyć ogródek na parapecie Do skrzynek z ziemią wysialiśmy nasionka rzodkiewki, bazylii, bobu i posadziliśmy cebulkę. Będziemy teraz codziennie podlewać nasze roślinki a kiedy urosną to coś z nich upichcimy i zjemy. :)))
Klasa I i III wzięły udział w Akcji Edukacyjnej #ZDROWOROSNA zorganizowanej przez firmę ogrodniczą W. Legutko. Akcja ma na celu popularyzację wśród dzieci wiedzy oraz aktywizowanie działań w zakresie samodzielnej uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Dodatkowym celem jest budowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W pakiecie otrzymaliśmy nasiona koperku, ziemię oraz pojemniczki, co posłużyło dzieciom do założenia własnych hodowli kopru, rzeżuchy, bazylii, cebuli. Ponadto uczniowie poznali zastosowanie i znaczenie kopru, a także ciekawostki na temat tej rośliny. Dzieci przekonały się, że uprawa roślin jest świetną zabawą.