Jak co roku jesienią udaliśmy się na wędrówkę zorganizowaną przez Nadleśnictwo Świeradów oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Ciekawymi informacjami na temat lasu i jego mieszkańców dzielił się z nami strażnik leśny - Pan Piotr. Pod jego czujnym okiem udaliśmy sie również na grzybobranie. Na koniec odzyskiwaliśmy siły przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.
Dnia 5 października o godz. 8:00 odbędzie się wycieczka dla obu grup przedszkolaków do Raciborowic na "Dyniowe warsztaty z ogniskiem". Tego dnia bardzo prosimy o przyprowadzenie dzieci do przedszkola do godz. 7:45. Dzieci w tym dniu nie mają posiłku w przedszkolu, prosimy o zapewnienie prowiantu na cały dzień (bez słodyczy i napoi gazowanych). Na miejscu będzie zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek. Prosimy również o zapewnienie dziecku stroju stosownego do pogody. Planowany powrót do przedszkola około godz. 14:00.
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich chłopaków! :)
„Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga. Pójdź, pójdź, bajkę ci opowiem, bajka będzie długa!“
Chyba każdy kojarzy słowa Janiny Porazińskiej, wybitnej pisarki tworzącej dla dzieci i młodzieży... Nic dziwnego zatem, że została ona wybrana na patronkę święta, które obchodzimy w Polsce od 2001 roku pod nazwą "Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania". W naszej szkole czytali w tym dniu wszyscy - od przedszkolaka do ósmoklasisty!
Przedszkolaki udały się na wycieczkę do parku na Kamiennej Górze w Lubaniu.
We wtorek klasy I-III były w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Dzieci poznały etapy powstawania ceramicznych przedmiotów codziennego użytku. Podczas warsztatów każde dziecko ozdobiło talerzyk według własnego pomysłu. Pomalowane talerzyki zostaną teraz wypalone i odesłane na adres szkoły. Już nie możemy się doczekać!
Wójt Gminy Lubań ogłasza nabór uzupełniający w ramach projektu grantowego „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy Lubań - link poniżej.
Pani Wójt Gminy Lubań poinformowała właśnie na portalu społecznościowym Facebook, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu zakomunikował, iż woda w Gimnie Lubań nadaje się do spożycia.
W piątek, w ramach corocznej międzynarodowej akcji, uczniowie naszej szkoły wyruszyli w teren, aby otaczający nas świat uczynić choć odrobinę czystszym... To straszne, jak niektórzy o niego nie dbają...
Zobaczcie, jak najmłodsi dbają o piękno i zdrowie naszej planety! ;)
Moduł Konsultacje Nauczycieli został zmodyfikowany
W nawiązaniu do komunikatu opublikowanego na stronie Gminy Lubań dotyczącego braku przydatności wody do spożycia informujemy, że w ramach bezpieczeństwa w szkole zostaną zakręcone krany. Prosimy, aby uczniowie zaopatrzeni byli w miarę możliwości w nawilżane chusteczki higieniczne, płyn do dezynfekcji oraz wodę do picia.
Wszyscy swoje święto mają, tańczą, skaczą i śpiewają. Przedszkolaki przykład dają i też swoje święto mają!
Dzisiaj gościliśmy w naszym przedszkolu Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Teraz już wiemy, jak powinniśmy zachować się podczas pieszych wędrówek.
Dziękujemy za wspaniałe zajęcia!
Przedszkolaki z Kościelnika
Informujemy, że w poniedziałek 19 września w przedszkolu odbędzie się zebranie rodziców.
Grupa 3 i 4 latków na godzinę 16:20.
Grupa 5 i 6 latków na godzinę 17:00.
Zapraszamy!
Moduł Odwozy uczniów został zmodyfikowany
Nowa galeria Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 została dodana do albumu fotograficznego
MINISTER EDUKACJI I NAUKI
Przemysław Czarnek
Warszawa, 1 września 2022 r.
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Szanowni Nauczyciele i Drodzy Uczniowie,
przed nami rok szkolny 2022/2023 – czas wielu nowych możliwości, odkrywania talentów, pogłębiania pasji i spełniania życiowych ambicji. Cieszę się, że już w tej chwili widoczne są efekty naszych kluczowych projektów i przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Przed nami kolejne wyzwania, których celem jest stwarzanie młodym ludziom jak najlepszych szans do rozwoju. Zależy nam na tym, by każde z naszych działań było odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci i młodzieży, a także na wyzwania współczesności.
Głęboko wierzę w to, że nowoczesna edukacja to klucz do przyszłego wzrostu rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz przepustka do kariery zawodowej. Dlatego też dzięki naszemu programowi Laboratoria Przyszłości zapewniamy uczniom dostęp do innowacyjnego sprzętu. Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i inne nowoczesne urządzenia znajdują się już niemal w każdej szkole podstawowej. Jestem przekonany, że jest to rzeczywiste wsparcie w budowaniu kompetencji, które pozwalają młodym ludziom na zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie. Laboratoria Przyszłości, czyli największa w historii polskiej edukacji inwestycja cyfrowa, objęła także szkoły niesamorządowe oraz szkoły polskie za granicą. Kontynuacją programu są Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli specjalnie wyposażone busy, które od września 2022 roku można będzie spotkać we wszystkich województwach. Przeszkoleni edukatorzy będą odwiedzać szkoły i prowadzić dla uczniów i nauczycieli lekcje w formule warsztatowej.
Równie wielkim zainteresowaniem, już od momentu swojej inauguracji, cieszy się program Poznaj Polskę. Dzięki niemu w ubiegłym roku szkolnym bez mała pół miliona uczniów odwiedziło miejsca ważne dla rodzimej nauki, historii czy wspólnej kultury i tożsamości narodowej. Dlatego też to przedsięwzięcie, które w wyjątkowy sposób wspiera edukację patriotyczną, będzie kontynuowane również w tym roku.
W ostatnim czasie wprowadziliśmy zmiany w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych. Dotyczą one przedmiotów takich jak historia, edukacja dla bezpieczeństwa oraz wiedza o społeczeństwie, którą od 1 września na poziomie podstawowym zastąpi historia i teraźniejszość. Głównym założeniem HiT jest zaznajomienie ludzi młodych z najnowszymi wydarzeniami w kontekście dziejów Polski i świata. Nowy przedmiot ułatwi młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poruszanie się w meandrach powojennej historii. Naszym celem jest nie tylko budzenie zainteresowania przeszłością, lecz także wyposażenie uczniów w umiejętności istotne z punktu widzenia świadomego funkcjonowania w społeczeństwie. Bez zdolności do krytycznej i racjonalnej oceny dziejów – trudno bowiem stanowić o postawach szacunku wobec dorobku cywilizacji europejskiej.
Jednocześnie naszą ambicją jest zagwarantowanie osobom młodym wiedzy, która pozwoli im na zgłębienie tajników ekonomii, gospodarki i marketingu. W przyszłym roku szkolnym chcemy wprowadzić przedmiot biznes i zarządzanie. Jego program będzie oparty na wiedzy specjalistów z dziedziny zarządzania oraz na doświadczeniu przedsiębiorców.
Nowy rok szkolny przynosi zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli w zakresie awansu zawodowego, oceny pracy oraz w niewielkim zakresie – czasu pracy nauczycieli. Ich celem jest między innymi uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli, a także zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem.
Czekają nas również zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych. Termin egzaminu ósmoklasisty przesunęliśmy z kwietnia na maj i zrezygnowaliśmy z przeprowadzania egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego. W roku szkolnym 2022/2023 egzamin maturalny po raz pierwszy będą zdawać absolwenci czteroletniej szkoły ponadpodstawowej – formuła 2023. Egzamin dojrzałości będzie przeprowadzony w formie ustnej i pisemnej. W formule 2023 zrezygnowaliśmy z trzydziestoprocentowego progu zdawalności wybranego przedmiotu dodatkowego. Zatem, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, trzeba zdać egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej, tj. otrzymać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania, oraz przystąpić do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, polskie szkoły są przygotowane do przyjęcia uczniów z Ukrainy. Wierzę, że warunki, jakie stworzyliśmy, pozwolą wszystkim uczniom bezpiecznie kontynuować naukę w naszym systemie edukacji lub w systemie nauki zdalnej prowadzonej przez placówki w Ukrainie.
Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, w swojej codziennej pracy podejmują Państwo starania na rzecz wychowania oraz kształcenia kolejnych pokoleń. Dziękuję za wzorową postawę, zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Bez doskonałego przygotowania merytorycznego, jakie zapewniają Państwo swym podopiecznym, ich sukcesy edukacyjne nie byłyby możliwe. Pragnę wyrazić wdzięczność za tworzenie warunków dogodnych do zdobywania wiedzy, rozwijania potencjału, ale i budowania atmosfery sprzyjającej wzmacnianiu wspólnoty szkolnej.
Drodzy Uczniowie, czas szkolnej nauki może być niezapomnianą przygodą, okresem zacieśniania koleżeńskich relacji, a nadto – przepustką do realizacji marzeń. W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom życzę odwagi w odkrywaniu świata, wytrwałości w dążeniu do obranych celów, a także wielu osiągnięć.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelniku informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września o godzinie 9:00 na boisku szkolnym.
Dowóz będzie zorganizowany na godzinę 8:00. O tej godzinie w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela odbędzie się msza dla dzieci i rodziców.