Dnia 8 grudnia klasa VI i klasa VII wybrały się na warsztaty piernikowe do restauracji "Babie Lato" w Kościelnikach Górnych. Uczniowie zapoznali się z historią pieczenia pierników, sami wyrabiali, wałkowali ciasto oraz wycinali pierniki, które następnie lukrowali i ozdabiali. Następnie gotowe pierniczki zapakowali do złożonych i pomalowanych przez siebie pudełek. Uczniowie wzięli również udział w zorganizowanej przez właścicieli restauracji zabawie, w której każdy uczeń wygrywał. Na koniec dzieci odwiedził Mikołaj, który wręczył prezenty. Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom restauracji "Babie Lato" Pani Marcie i Panu Jerzemu za cudowną gościnę. Na pewno jeszcze do Was wrócimy. Dziękujemy również rodzicom za super prezent mikołajkowy.
Wizyta Świętego Mikołaja i Pani Wójt Małgorzaty Hercuń-Dąbrowickiej w Przedszkolu w Kościelniku.
We wtorek 7 grudnia w naszym przedszkolu dzieci odwiedziła Pani Asia, która wyczarowała pyszne lizaki. Przedszkolaki były zachwycone wizytą gości. Wszyscy mieli okazję przyglądać się niełatwemu procesowi powstawania lizaków. Słodki zapach unosił się we wszystkich salach, a dzieci z niecierpliwością czekały na moment, w którym same mogłyby zrobić lizaki. Dosłownie parę minut i lizaki były gotowe. Każde dziecko bacznie pilnowalo swojego smakołyka. Warsztaty były nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do nauki i zdobywania ciekawostek na temat świata kulinarnego przez dzieci.
Dziś miał miejsce wyjazd klas I-III do kina Wawel w Lubaniu. "Świąteczna niespodzianka" to piękny film o sile dziecięcej wyobraźni, więzach rodzinnych oraz przezwyciężaniu trudności w dążeniu do celu.
Mikołaj zaskoczył Pierwszaków... czekały, czekały i w końcu przyprowadził Go do nas Elf. Upominki sprawiły wiele radości, a na jutro Mikołaj zaprosił Pierwszaków do kina.
W roku szkolnym 2023/24 uczestniczymy w projekcie ,,Bank dobrych pomysłów – szkoła na medal”, którego organizatorem jest Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu. Głównym celem naszych działań jest promocja aktywnego spędzania czasu wolnego oraz działań prozdrowotnych.
W listopadzie w różnych miejscach naszej szkoły ćwiczyliśmy, tańczyliśmy, biegaliśmy, skakaliśmy, stoczyliśmy walkę na śnieżki a także aktywnie czytaliśmy (książki można czytać i umiejętnie wykorzystywać do ćwiczeń).
„Jestem osobą, która…”
Uczniowie klasy IV ze śmiechem uprzyjemniali sobie przerwę zabawą ruchową, która wymagała od nich kreatywności i jednocześnie aktywności fizycznej. Okazuje się, że do świetnej zabawy niewiele potrzeba - wystarczyły krzesła i szczere chęci. Śmiechu było co niemiara. Już wiemy, że ruch i śmiech, to samo zdrowie!
„W bibliotece szkolnej”
W aktywne przerwy zaangażowała się nasza pani bibliotekarka i udostępniła dzieciom z klas I - III pomieszczenie biblioteczne. Przy czym sama bawiła się z dziećmi doskonale. W bibliotece dzieci zawsze mogą odreagować po trudach nauki, a tym razem było wyjątkowo. Ćwiczyliśmy z wykorzystaniem kartki papieru (już zużytego i przeznaczonego na makulaturę). A gdy się zmęczyliśmy, to czytaliśmy książki: głośno lub cicho.
„Gra w gumę”
Uczniowie szkoły zostali zaproszeni na salę gimnastyczną - przybyło około 40 osób. Uczniowie aktywnie spędzili przerwę podczas zabawy, która polegała na skakaniu przez gumę. Zostały im przedstawione zasady bardzo starej, ale niezwykle interesującej zabawy sprzed wielu, wielu lat. Niejeden nauczyciel wychował się na tej rywalizacji, stąd pomysł na zainteresowanie dzieci tego rodzaju aktywnością spędzania czasu wolnego.
„Taniec i skakanki”
W ramach aktywnej przerwy na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia ruchowe przy muzyce, w których uczestniczyli uczniowie z klas II - VII naśladując ruch taneczny do znanych teledysków. Na kolejnej przerwie uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się w skokach na skakance – indywidualnie i grupowo. W tej aktywności najbardziej sprawdzili się i przybyli najliczniej na salę uczniowie z klas młodszych II - V.
„Zabawy na śniegu”
Listopad obsypał nas obficie śniegiem, co pozwoliło na spędzanie przerw na świeżym powietrzu. Śnieżki, bałwany, ślizgawki, gonitwy, wyścigi – temu nie było końca. Ruch na świeżym powietrzu w zimowej aurze to przecież samo zdrowie. Takich rumieńców zdrowia na twarzach naszych uczniów dawno nie oglądaliśmy.
Grupa starszaki bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Dzieci uczą rodziców". Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, bezpieczeństwa, ekologii, historii, sportu, astronomii, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem zajęć. Pierwsza lekcja nosiła tytuł "Biało-Czerwona Niepodległa". Dzieci podczas tej lekcji poszerzyły wiedzę o symbolach narodowych Polski i postaciach, które miały znaczący wpływ na odzyskanie niepodległości.
Na finale powiatowym drużyna naszych dziewcząt zajęła IV miejsce.
Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc, bo dziś wróżb i magii moc!
W ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Mała książka - wielki człowiek” w dniu 30 listopada 2023 roku odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste przekazanie książek dla grupy pierwszoklasistów z naszej szkoły. Akcja ta jest sponsorowana już od kilku lat przez Instytut Książki działający przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole otrzymali specjalne wyprawki czytelnicze. W skład każdej wyprawki wchodzą: książka autorstwa Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed uczniem klasy I jest nauka czytania. Naszym zadaniem, nauczycieli, rodziców, opiekunów, jest pomóc dzieciom w tym zadaniu a przede wszystkim rozbudzić w nich miłość do książek.
Mimo deszczu, śniegu i chłodu listopadowe poznawanie lasu było niesamowicie ekscytujące. W piątek 17 listopada mogliśmy uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, dzięki którym poznaliśmy wiele ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach, sprawdzaliśmy swoją wiedzę podczas gry terenowej i integrowaliśmy się przy ognisku.
Turniej Ligi Robotów we Wrocławiu przeszedł właśnie do historii!
W Hali Widowiskowo-Sportowej Orbita Spartan WCT zmierzyły się dzisiaj ze sobą drużyny z województw dolnośląskiego i lubuskiego! Organizator Turnieju przygotował dla zespołów trzy konkurencje.
Zadanie praktyczne na macie polegało na skonstruowaniu i zaprogramowaniu robota z zestawu Lego Spike Prime i zebraniu jak największej ilości elementów w czasie 3 minut. Drugą z konkurencji był Wyścig. Tu konstrukcja robota była dowolna, warunkiem jednym i kluczowym był napęd, a właściwie jego brak. Do napędu konstrukcji można było wykorzystać tylko gumkę z zestawu lego, a pojazd miał za zadanie przejechać odległość 8 metrów. Trzecia z konkurencji była najtrudniejsza. Drużyny losowały trzy zadania, które polegały na zaprogramowaniu robota wzorcowego przygotowanego przez organizatora i wykonaniu zadań na macie programisty.
Reprezentacja Naszej szkoły w składzie: Dominika, Alek i Piotr radziła sobie ze zmiennym szczęściem, jednak nie miejsce w końcowej klasyfikacji było najważniejsze. Pierwszy raz mieliśmy okazję wziąć udział w tego typu turnieju i od razu na poziomie regionalnym. Robotyka w ostatnim czasie rozwija się w szybkim tempie a doświadczenie, jakie dziś zdobyliśmy, z pewnością wykorzystamy w kolejnych tego typu zmaganiach.
Dziękujemy Organizatorom za stworzenie miłej i twórczej atmosfery - a nie mieli zbyt wiele czasu. Dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za możliwość dojazdu do Wrocławia. Przy okazji szkoła wzbogaciła się o zestaw klocków Lego Spike Prime i klocków edukacyjnych SkriKid.
W poniedziałek 13 listopada 6 uczniów klasy VIII wzięło udział w eliminacjach regionalnych Turnieju Maszyn Wodnych, które odbyły się w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu. Zadanie naszych trzech dwuosobowych drużyn polegało na wykonaniu turbin wodnych, które zostały następnie przetestowane na specjalnym stanowisku pomiarowym. Zadaniem działającej turbiny było wciągnięcie na podaną wysokość 5-cio kilogramowego ciężarka w jak najkrótszym czasie (kategoria "moc") lub przy jak najniższym poborze wody (kategoria "wydajność"). Nie udało się nam wprawdzie wygrać, ale konkurs ten z pewnością był źródłem ciekawych doświadczeń.