W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości ekologicznej. Przedstawienie ekologiczne, które przygotowała kl.VI przekazało nam jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i w jaki sposób możemy dbać o planetę. Drugim elementem Dnia Ziemi był pokaz mody ekologicznej. Dzieci wykonały stroje z różnych materiałów tj.papier, plastikowe butelki czy folie. Wykazały się dużą kreatywnością oraz pokazały, że w twórczy sposób można wykorzystać odpady. Kolejnym elementem dzisiejszego dnia było wręczenie dyplomów z konkursów które odbyły się w naszej szkole. Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi udaliśmy się na ognisko, gdzie piekliśmy kiełbaski. Dziękujemy Radzie Rodziców za upominki i poczęstunek. Było to naprawdę inspirujące wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
Uczniowie klasy 3 otrzymali niezwykłego "zajączka" bowiem każdy stał się właścicielem jednej pszczoły, a cała klasa otrzymała 25 zaadoptowanych pszczoł. Tym samym dzieci dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają te owady w naszym ekosystemie jak również usłyszały o wielu miodowych ciekawostkach. Adopcję pszczoł dokonano za pośrednictwem Greenpeace Polska. Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska z lokalnymi biurami w ponad 55 krajach. Środki pozyskanie z adopcji pszczoł, w tym roku, organizacja przeznacza na Wielki Test Miodu, który pozwoli zbadać obecność pestycydów w miodzie, pokaże, czy owady zapylające są bezpieczne oraz wskaże stan środowiska, w jakim żyją owady zapylające, a także my wszyscy.
Klasa II wzięła czynny udział w programie "Ratujemy i uczymy ratować". Oby zdobyta wiedza i umiejętności na długo u nich pozostały.
Własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy II palmy wielkanocne.
Świętując z całym światem Dzień Świadomości Autyzmu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w specjalnie dedykowanych lekcjach oraz utworzyli Niebieską Falę Solidarności. Niebieski kolor to przecież kolor nadziei ale i akceptacji, a takie eksponowanie go to wizualny efekt wsparcia i jedności. Spectrum Autyzmu nie jest czarne ani białe, jest różnorodne, ma wiele odcieni koloru np niebieskiego, bo to najgłębszy z palety kolorów, rozpływający się w nieskończoność horyzontu. To jednocześnie najczystsza i najpiękniejsza z barw.
Realizację dedykuję wszystkim AS-om (Autism Spectrum) szkół podstawowych w Polsce! :)
Moduł REKRUTACJA 2025/2026 został zmodyfikowany. Zakończono rekrutację do Samorządowego Przedszkola.
Debata od dawien dawna rozwijała umiejętność wypowiadania się, tworzenia logicznych, konkretnych i klarownych wypowiedzi, a także wzmacniała pewność siebie. Pokazywała jak istotnie jest uważne słuchanie innych i uczyła poszanowania innego punktu widzenia. Zwracała uwagę jak istotne jest popieranie argumentów rzetelnymi dowodami i uczyła wątpić w opinie innych, wspomaga proces demokratyzacji szkoły. Dnia 26 marca odbyła się I Debata Szkolna pod hasłem: "ZmieniaMY klimat naszej Szkoły". Przedstawiciele każdej z klas mieli możliwość zajęcia stanowiska oraz wyboru sugestii i propozycji zmian, które wpłyną na poprawę klimatu szkoły. Reprezentanci po burzliwych dyskusjach, w formie głosowania jawnego, wybrali po jednym zadaniu do każdej z trzech kategorii: 1. Oczekiwania wobec uczniów / koleżanek i kolegów; 2. Oczekiwania wobec szkoły / nauczycieli; 3. Oczekiwania wobec siebie. Uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością oraz dojrzałością podczas dzisiejszej Debaty. Wierzymy, że wypracowane zmiany przyczynią się trwale do poprawy klimatu społecznego szkoły.
W XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim w kategorii klas VII-VIII naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Lena Kurek. Dziękujemy za przybliżenie nas do lata pięknie wyrecytowanym wierszem i gratulujemy wspaniałego występu.
W ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, w klasie pierwszej gościliśmy naszą koleżankę z klasy IV - Hanię. Hania wytłumaczyła nam, czym jest pozycja boczna bezpieczna, w jakim celu się ją stosuje i przede wszystkim, jak ją wykonać. Następnie pokazała nam na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową. Obie czynności były ćwiczone pod czujnym okiem naszej dzisiejszej nowej nauczycielki. Pierwszoklasiści byli pod wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności starszej koleżanki
Czekamy, to już jutro...
W naszej szkole odbył się wyjątkowy konkurs dla klas I-VIII pt. "Smok czy Smog?", który miał na celu zwiększenie świadomości nt. czystego powietrza. Uczniowie z zaangażowaniem przygotowali się do niego i super sobie poradzili. Wyniki ogłoszone zostaną 16.04.25
Dziś w szkole było bardzo kolorowo i radośnie. W końcu nadeszła upragniona wiosna. Tego dnia wykonywaliśmy palmy wielkanocne na konkurs. Pewnie nie poszłoby tak gładko, gdyby nie wsparcie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Jałowcu, które postanowiły nam pomóc w tym karkołomnym zadaniu. Po ukończeniu zadania, barwnym korowodem przeszliśmy przez Jałowiec i Kościelnik, aby definitywnie pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Oczywiście pamiętaliśmy, aby ubrać dziś skarpetki nie do pary, bo 21 marca to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, a kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami cierpiącymi na tą przypadłość.
Jak co roku, tak i tym razem klasa III uczestniczyła w zajęciach dotyczących międzynarodowej kampanii Global Money Week czyli Światowy Tydzień Pieniądza. Jest to coroczny projekt z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież zyskały świadomość o możliwościach, ale i zagrożeniach związanych z finansami. Hasło tegoroczne GMW: Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj. Pomyśl zanim klikniesz follow. Miej finanse pod kontrolą. W temat kampanii doskonale zintegrowały się informacje na temat cyberprzestępczości. Uczniowie poprzez oglądanie bajek, słuchanie opowiadań, przestawiania scenek oraz grania w kalambury i wiele innych zabaw, zdobyły podstawową wiedzę finansową. Przypomniano również netykietę oraz zasady postępowania w sieci, by być bezpiecznym.
"Nie myśl o tworzeniu sztuki, po prostu ją zrób. Pozwól wszystkim innym zdecydować, czy jest dobra czy zła, czy ją kochają, czy nienawidzą. Podczas gdy oni decydują, stwórz jeszcze więcej sztuki." - Andy Warhol.
Brawo, brawo, brawo! Zakończył się właśnie I Szkolny Konkurs Plastyczny "Żywe Obrazy". Wpłynęło 8 prac, które były tak doskonałe, że nie sposób było wybrać i przyznać kolejności miejsc, dlatego zdecydowano, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami i otrzymają nagrody. Nagrodami były dyplomy oraz karty do sklepu Action zakupione dzięki wspanałomyślności Rady Rodziców. Ślicznie dziękujemy! Laureatom gratulujemy odwagi, kreatywności oraz dystansu do siebie. Jesteście wspaniali!!!!
W klasie III rozpoczęliśmy dziś przygotowania do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego ten dzień jest obchodzony akurat 21 marca oraz skąd pomysł na zakładanie kolorowych skarpetek. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci poznawały trudy życia osób chorych: próbowały czytać mając w ustach piankę, chodzić w za dużych butach oraz przekładać fasolki w kuchennych rękawicach. Na zakończenie zajęć wykonano przepiękny zestaw kolorowych skarpetek.
Uczennica klay VI - Patrycja Czyż - reprezentowała naszą szkołę w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim pt. "Cztery pory roku", który odbył w Szkole Podstawowej w Smolniku. Gratulujemy Patrycji odwagi i dziękujemy za godne reprezentowanie.
W środę 19 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas I-IV brali udział w zajęciach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
W sobotę 15 marca wzięliśmy udział w kolejnej edycji rajdu "Zima na Łużycach" organizowanego przez lubański oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. 11-sto kilometrowa trasa wędrówki wiodła z Motelu Łużyckiego w Lubaniu do Pisarzowic, następnie lasami w kierunku Pisaczowa, by od strony osiedla Piast powrócić do Lubania. Czekały już tu na nas gorące kiełbaski i dyplomy ukończenia rajdu. Mimo chłodnego wiatru humory dopisywały. Przed wyruszeniem na rajd prezes lubańskiego odziału, pan Henryk Sławiński uroczyście wręczył legitymacje nowym członkom naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego PTSM.